Citat:
Ursprungligen postat av
pronh
Ja, som du roper i skogen får du svar.....
Gripen last in comparison
Here are the results of the comparison:
1. Lockheed Martin F-35 (United States) 47 points
2. Boeing F / A-18 Super Hornet (United States) 42p.
3. Eurofighter Typhoon (UK / Germany / Spain / Italy) 38.5 p.
4. Dassault Rafale (France) 34.5 p.
5. Saab Gripen E (Sweden) 33 p.
The theoretical maximum scores for the comparison were 65 points.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/64cedc60-efc4-4e34-ae2d-bebbfdc51855
Om rundt 60 dager har vi svaret med to streker under.
Ja, vi får se.. innan Jul borde vi få veta vem det blir.
Urvalskriterierna i HX är;
- Prestanda. Systemets förmåga att vinna strider under sin livscykel.
- Kostnad. Inköp, drift och utveckling av systemet under hela dess livscykel
- Leveranssäkerhet och deltagande av inhemsk industri. Systemtillgänglighet under både fred och krig.
- Säkerhets- och försvarspolitiska konsekvenser. Möjliga effekter av valet på Finlands säkerhets- och försvarssamarbete.
Kanske är det en läsvärd artikel men flygtidningen har ju inte värderat på samma sätt som HX-projektet kommer göra utan jämfört offentliga parametrar såsom max hastighet, stighastighet, smidighet, stridsradie, vapen, sensorer, elektronisk krigsförmåga, motoreffekt, smygfunktioner, tillförlitlighet, mångsidighet, kostnad och framtida potential.
Det är ju ingen nyhet att Gripen E är det minsta planet som inte är snabbast, inte har längst räckvidd, inte har störst motoreffekt, inte kan bära flest vapen och att den inte är i aktiv tjänst ännu. Enligt Perttula på flygtidningen var skillnaderna mellan flygmaskinerna i många avseenden ganska små och varje kandidat vann minst en funktion i jämförelsen.