Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Vad är det som får dig att tro att SE hade velat vara med på polisens rekonstruktion?
Citat:
Ursprungligen postat av
MrBarnaby
Klart han inte ville, det var ju bara ett spel. Rydén borde frågat, " och vad är det du menar att du skulle haft att tillföra?".
Vad skulle han ha haft att tillföra vid en rekonstruktion? Den frågan svarar SE på samma dag som framträdandet i TV, söndagen den 6:e april, förutsatt att intervjuerna gick i tryck dagen efter:
"Jag trodde det var mördaren, berättar han. Men senare har jag förstått att det antagligen var vittnet *LJ*, som senare sprang efter mördaren." (Expressen, måndagen den 7:e april 1986)
"Jag utgick ifrån att det var honom jag hade sett [LJ]. Men
jag tyckte fortfarande att mina uppgifter borde vara viktiga för att kontrollera tidpunkten." (Kvällsposten, måndagen den 7:e april 1986)
Vad får en att tro att SE ville vara med på rekonstruktionen (eller var det inte två stycken)? Jo, dagen före sina två tidningsintervjuer, och sin actionfilms-insats på Rapport, d.v.s. lördagen den 5:e april, får SE höra talas om det här med att det har skett en rekonstruktion. Han kontaktar alltså genast media. Så tolkar jag i alla fall detta avsnitt i förhöret med SE den 25:e april 1986:
"Ja egentligen började det hela på det sättet att någon hade hört en lördag [antagligen den 5:e april eller helgen innan] att det pågick någon typ av rekonstruktionsarbete i det här aktuella hörnet [...] Jag har
en kollega, vi har gått på konstfackskola tillsammans, han är tecknare på Rapports tecknarstudio, jag blev lite nyfiken och tänkte att jag skulle bara höra mig för hur det var [...] Man frågar en kollega på Rapport och sen, ja sen är karusellen igång så att säga för min del med massmedia."
Blev den här personen på Rapport, SE:s kollega eller vän, någonsin lokaliserad och intervjuad? Är det möjligen den personen som har ritat de bilder som visas under TV-inslaget med Rydéns intervju?
Rekonstruktionen eller rekonstruktionerna tycks i alla händelser ha ägt rum första veckan i april, och SE reagerade tämligen snabbt i så fall för att vara, som ni påstår, ointresserad av att vara med på dem.