Citat:
Ursprungligen postat av
fnirp
Hon förlorade inte matchen. Hon fick fastigheten som hon ville. Hur mycket mer det har kostat i reda kronor och ören, lär vi aldrig få reda på, för det är säkert sekretessbelagt. Uppenbarligen tyckte hon det var värt en förlikning. Men allt det här har kostat Esbjörn också. De enda som har tjänat på det här, är ombuden, Barry och expertvittnena som har hyrts in.
Enligt skvallret i pressen har förlikningen inneburit att parterna tar sin egen del av processkostnaderna, vilket verkar rimligt.
Att det sedan skulle behöva dröja till nu innan (min misstanke) Lag Esbjörn kom fram till att saken är klar sedan länge och det är bara slutbetalningen det handlar om - det är ju bara ledsamt.
Min misstanke är att någon med realitetsinsikt (läs, en eller båda av Esbjörns riktiga advokater) har gjort ett överslag över vad det troligen skulle kosta Esbjörn om utslaget (som förväntat) blivit att Ebba fått bättre rätt.
Att då förlikas på ungefär köpesumman (dvs, Ebba betalar totalt ungefär vad som överenskommits) och plocka bort risken för ett stöddigt skadestånd till Ebba samt en räkning från Ebbas ombud kan ha varit mycket klokt.