Citat:
Ursprungligen postat av
Kultursprache
helt enkelt förmedla den paranormala dimensionen i text. Det är inte enkelt. Låter alltid banalt och inte alls trovärdigt eller bara som en lögn.
Jag tror på spöken kanske 60 dagar om året. Resten av året är jag skeptisk.
Du är klok, att uppleva saker som man inte helt enkelt kan förklara, det är inte ett bevis för det övernaturliga.
Man kan både vara öppen för andliga upplevelser och använda sitt kritiska logiska tänkande för att söka efter rationella förklaringar.
Vissa upplevelser jag har hände i gränslandet mellan dröm och vakenhet, vilket vore dumt att förneka.
Att väga ihop kritiskt tänkta alternativ med upplevelsens syn, hörde och känslointryck, det gör det man upplevt till tolkningar av det inträffade.
I tolkningsprocessen finns ett val, man kan välja att tro eller inte tro, varje gång, ingen gång eller ibland.