Citat:
Ursprungligen postat av
AskMeAboutJesus
Säg att du bor i en villa i något fint område och att några bostadslösa bygger ett läger i en skog i närheten. Innan polisen hinner avhysa dem märker du att någon gjort inbrott hos dig och plundrat din villa på värdeföremål. Och detsamma för många av dina grannar. Ni beger er till lägret och ser att de har fest och grillar kött och dricker vin och att de gjort inköp av mobiltelefoner och annat att döma av förpackningar och annat som ligger och skräpar. När ni frågar ifall de har stulit saker hos er så nekar de och hävdar att det var en person som gav dem ett tjockt kuvert med tusenlappar när de satt och tiggde utanför Coop. Då skulle ni tro på på ett samband men när det gäller koldioxid och temperatur är ni totalt oförstående trots övertygande bevis från forskning, trots att nästan alla regeringar i världen skrivit på Parisavtalet. Alla andra förklaringar kan ni tro på utom den uppenbara.
Att nästan alla världens regeringar har undertecknat Parisavtalet bevisar väl inte alls att exakt all uppvärmning sedan slutet av 1800-talet beror på mänsklig fossilförbränning och att den globala temperaturen hade varit oförändrad, den förutan.
Däremot finns det gott om ödmjuka och namnkunniga forskare som säger att det är omöjligt att avgöra hur stor del av CO2-ökningen som med säkerhet kan hänföras till mänskliga aktiviteter. Det där med ödmjukhet är knappast din starkaste sida. Men att skriva fantasifulla små noveller och få aggressiva små utbrott kanske ligger närmare till hands?