Citat:
Ursprungligen postat av
Bankkonsulten
https://www.avanza.se/placera/telegram/2021/10/08/valbarometer-mest-sma-forandringar-men-tungt-for-mp-demoskop.html
SD ökar från 20,7 till 20,9
Ska bli spännande att se hur MP utvecklas när folk börjar få sina elräkningar senare i höst. Deras storstadsröster är säkert säkra fortfarande, men tappar de det lilla de ändå hade i småstäder och landsbygd så räcker inte rösterna i städerna längre. Speciellt om Nyans också lyckas nalla en del somaliska klanröster.
Tror MP kommer öka tonläget allt mer och komma med allt mer galna utspel i hopp om att locka unga stadsväljare från V. Dvs mer av sommarstugeskatt och förbud av reklam.
Verkligen! Man får känslan att MP har inlett ett kamikaze-uppdrag!
Elpriserna, sommarstugorna, alla j-a vindkraftverk som förstör område efter område, privata skogsägare som körs över, drivmedelspriserna, m.m. Listan kan göras hus lång som helst.
Cementkrisen var nog något som fick vanliga människor att bli förbannade.
Men jag tror att det finns en faktor som verkligen skadar MP och det är deras repreentanter i den lagstiftande församlingen (även i regeringen) som gör uttalanden som helt saknar markkontakt. Vansinniga uttalanden om att låta trä ersätta betong, även en lågstadieelev begriper att det är rena rama idoitin som saknar all verklighetsförankring.
"Nu jäklar skall vi ta i med hårdhanskarna vad det gäller gängbrottsliheten, gärningsmännen skall kallat till allvarssamtal!"
Jag tror att det är omöjligt att hitta ett parti vars kriminalpolitik är mer distanserad från den allmänna rättskänslan.
Sedan så tror jag att man i Sverige har nått en "måttnadsnivå" vad det gäller klimatpaniken. Utan tvekan så har MSM (inkluderat SVT/SR) kört stenhårt med klimatkatastrofrapporteringar för att bistå MP. Jag tror att det i den långa loppet har skadat MP.