Citat:
Ursprungligen postat av
DjPutte
Håll dig till konspirations tråden så kan du få medhåll här klassas det som en fantasi!
Du har en hel del att förkovra dig i. Jag minns när jag var fortfarande var lika hjärntvättad. Jag var förvisso lyckligare då, men idag skäms jag över hur satans naiv jag var.
Citat:
Ursprungligen postat av
fakkyaa
Poliserna klippte upp vajerräcket själva där det svarta strecket är. För att vi som stod i kö södergående skulle kunna köra över och köra uppåt för att sedan kunna ta en annan väg.
Tack. Det var värdefull information. Menar du att hålet längst till vänster, alltså det första hålet i de bilderna från Reuters är det polisen klippt upp?
I så fall har ju bilen tvärsvängt vänster rätt in i räcket. Vad föranleder en sådan manöver? Någon sa vildsvin på 200 kg, men en bil på 4500 ton väjer inte för ett vildsvin allra minst i 160 km/h.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tok-Frans
Vi ser två brott i mitt-barriären. Visst är bilden i en något vilseledande vinkel, men jag kan inte utesluta att Vilks var över på fel sida vägen två gånger.
https://www.reuters.com/resizer/4juM3Pj8bVNru7lsudhaG-Ya-vw=/1200x0/filters:quality(80)/cloudfront-us-east-2.images.arcpublishing.com/reuters/J2WUL72VAVKPBN734ZP6CKRPQU.jpg
Tycker vinkeln på retur-sladden från den första kontakten ser för brant ut dessutom.
Ett av brotten i stängslet är enligt uppgift i tråden polisen som klippt upp för att släppa fram trafik.
Citat:
Ursprungligen postat av
Manprinsen
Däckexplosion i kombination med väldigt hög hastighet känns som en rimlig teori.
Även om Sverige är en bananstat i många avseenden så jobbar det garanterat inga islamister eller jihadister inom personskyddet. Deras screeningprocess lär vara väldigt metodisk. Räcker nog med att du skrev något olämpligt på nätet 1999 för att bli diskvalificerad.
Jag tror inte vi kan utesluta någonting. Vi har ju för i helvete haft en M-politiker från Somalia som satt i försvarsutskottet och en MP-minister med kopplingar till Grå Vargarna som suttit som IT-minister. Denne MP-minister var den förste i Löfven-Regeringen att rekvirera Regeringsplanet och det gick raka vägen till Turkiet. Vi är så jävla lurade att man håller på att spräcka ett blodkärl av ilska.
Citat:
Ursprungligen postat av
Q.Andersson
Det är ju helt sjuka spekulationer här. Och det är väl delvis charmen med flashback, men även om jag är konspiratoriskt lagd så finns det väldigt många logiska förklaringar som låter mer rimliga.
Om nu islamister, organiserade eller individuella, hade velat ha ihjäl människan så hade de väl inte brytt sig om att ”komma undan med det”. Dem älskar ju att visa upp sina segrar och ta på sig dåd.
Det hade också varit enklare med en bomb som sprängde hela bilen, istället för att prata om intrång av bilens styrsystem eller få dem att krocka med en mötande lastbil.
Någon skrev att det kanske var som i filmen Speed, och att bilen tvingades hålla hög hastighet. Trots att vittnen sett bilen sakta in vid omkörning, och sedan ökat efteråt.
Prickskytt som lyckats skjuta sönder däcken eller träffat föraren? herregud vad omständligt. Och lycka till med det när bilen går i 160.
Trafiken är farlig. Att någon kör för fort och tappar kontrollen efter en däckexplosion låter minst orimlig av alla spekulationer här. Eller att ett hjul hamna i gräset med förlorad kontroll som följd.
Men oavsett vad: om de nu körde i 150-160 så spelar det ingen roll hur bra förare du är - när du väl har tappat kontrollen så är det försent. Sen om det berodde på däckexplosion eller att inte är en annan sak. Men att hålla på i 160 km/h är ingen bra utgångsposition.
Alla teorier är osannolika men att Vilks med livvakter far över ett mitträcke i 160 km/h och frontalkrockar med en lastbil i 90 km/h är garanterat ännu mer osannolik? Förstå alla omständigheter som måste inträffa ner på millisekunden. Blir det officiella förklaringen en freak olycka kommer jag ha svårt att köpa den.