2021-10-04, 09:39
  #301
Medlem
BalleKalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mailmans
Inte helt omöjligt

Ingen explosion innan olyckan...
Däremot så small det ordentligt efteråt ett par gånger...
__________________
Senast redigerad av BalleKalle 2021-10-04 kl. 09:49.
Citera
2021-10-04, 09:39
  #302
Medlem
POLISEN UTREDER BROTT
En anmälan om vållande annans död upprättats efter dödsolyckan. Enligt Dagens Nyheter utreder polisen brott.
Citera
2021-10-04, 09:39
  #303
Medlem
Running_mans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lala.
Oj, det gör mig förvånad. Då känns det hela ännu mer suspekt och inte som en olycka.
Poliser kör ju inte över på andra sidan, det är väll alkolås på polisbilarna så någon påverkad polis kan det väll inte varit? Och inte råkar man väll somna framför ratten i tjänst?
Min intuition säger mig att det inte rör sig om en olycka.
Poliser har kört ihjäl sig i tjänst förr.

Det är inga formel 1-chaufförer precis -utan vanliga Svenssons som först blivit polis, sedan gått livvaktsutbildning och fått lite körutbildning i hur man unviker förföljare, hur man gör en "180-gradare" med handbromsen m.m.

Att dom kör fort är vanligt. Dessutom så skriver flera att det var nån slags vägarbete på den aktuella sträckan.
Citera
2021-10-04, 09:40
  #304
Medlem
Xedomes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Kampen mot muslim-asen måste få kosta. Vilks var en av samtidens stora hjältar, en modig man i ett land av ynkryggar. Alla de fega krakar bland politiker och kulturfolk (Annie Lööf, Amanda Lind, Björn Wiman, Wolodarski etc) som nu bedyrar Vilks storhet kan dra åt helvete -- när han var i livet hade han minimalt stöd av dessa usla samhällsmarodörer och islamistkramare.

Att den kampen måste få kosta - håller jag med om. Och jag hoppas pengarna används till det - både för att stå upp för yttrandefriheten och bli av med extrem islamism och annat som inte hör hemma i vårt samhälle.

Notan för personligt beskydd av Säpo under minst 15 år, är intressant oavsett.
Citera
2021-10-04, 09:41
  #305
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BalleKalle
Ingen explosion innan olyckan...
Däremot så small det ordentligt efter ett par gånger...

Var du där?
Citera
2021-10-04, 09:41
  #306
Medlem
Det var på tiden att han dog. Så många kristna som har blivit mördade pga hans "konst".
Kristna som bor i de östra länderna får ta skiten för hans val och åsikter.




Citat:
Ursprungligen postat av layvare
1946-2021
(75 år)

https://www.svd.se/poliser-doda-i-trafikolycka

Tre personer, varav två poliser och en skyddsperson, har omkommit i en trafikolycka på E4 utanför Markaryd, uppger polisen. Den omkomna skyddspersonen är konstnären Lars Vilks, bekräftar hans sambo till DN.

Sveriges kanske genom tiderna kändaste konstnär är nu död.
Åsikter?
Kommer ni sakna honom?
Vad kommer ni minnas från honom?
Kommer Lars Vilks få kultstatus nu? (många konstnärer blir ju kändare efter de dör)
Kommer Vilks tavlor öka i pris?
Diskutera!
Citera
2021-10-04, 09:41
  #307
Medlem
RonnyKålmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BorgeH
Det är du som är oerhört provocerande i ditt PK-trams.

I Borås finns det en muslimsk kommun-polis Ghazale eller hur han stavar sitt namn, som har en tavla på sitt kontor. Tavlan visar SD:s partiblomma med hakkors som rötter. Personen i fråga har också skrivit hemska kommentarer på Twitter om SD, som om det vore tvärtom, en svensk som skrev om muslimer skulle leda till åtal och avsked.

Vägen där Vilks dog sägs vara separerad med mitträcke. Hur kan en utbildad polisförare komma på fel sida av ett mitträcke och krocka med en lastbil i hög fart? Vad gjorde den andra livvaktspolisen? Var följebilen, som det står i media om, också på fel sida?

Nej, det verkar ligga lite hundar gravade i mossen i detta fall. Det är därför inte långsökt att misstänka att polisen som körde bilen kanske var av muslimsk härkomst, troende och lockades av de 47 jungfruarna i himlen? Ett litet 11 september-ögonblick för svensk yttrandefrihet och konstnären Lars Viks?

"Konstnären" 🙄

Ta av dig foliehatten är du snäll.

Mest troliga är att denna "konstnär" mötte sitt öde genom naturlig selektion i evolutionen, karma, kalla det vad du vill... Men naturen avgjorde hans öde helt enkelt för att han var för destruktiv för människan. Han skapade väldigt mycket hat och osämja bland människor.

Jag kommer iaf inte sakna han, inte pga det han gjort utan pga hans motiv inom "konsten".
Citera
2021-10-04, 09:41
  #308
Medlem
Sunisgods avatar
Många lastbilschaufförers mardröm. Personbil styr oförklarligt över mot mötande långtradare, tyvärr ett inte helt ovanligt men hänsynslöst självmord. Finns många dash-cam clip på detta fenomen om man orkar titta.
Citera
2021-10-04, 09:43
  #309
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Justinai
I flera svenska muslimgrupper på Facebook skrattar man åt Lars död. De saker som skrivs där är oerhört skrämmande.

stämmer det så postar man väl för fan antingen länk till eller skärmdump på gruppsidorna?
Citera
2021-10-04, 09:44
  #310
Medlem
KalleNixons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mailmans
Nu var det polisbilen som var på fel sida av vägen.
Vem var polisen som körde bilen?
Citera
2021-10-04, 09:45
  #311
Medlem
Läste på Petterssons blogg: "Jag föreslår att det i många av Sveriges cirkulationsplatser ställs ut rondellhundar för att hylla Vilks och de två poliserna som omkom." - Tycker det är en bra ide. Kan vi inte dela tips på hur man kan göra rent praktiskt.
Citera
2021-10-04, 09:45
  #312
Medlem
Lars Vilks har skapat ett land på klipporna i skånska Kullaberg och kallar det för Ladonien. Men människor i fattiga länder tror att landet existerar och 3 000 pakistanier har sökt politisk asyl.

https://www.ladonia.org/citizenship/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in