Citat:
Ursprungligen postat av
Forbjudenmark
Ja det är det jag borde känna med. Känns skönt att veta att man har en back up om det skulle behövas.
Men ändå upplever jag ångesten som mer påtaglig just nu. Vet inte om det har att göra med studierna nu. Mycket nya kontakter på universitetet samt mer osäker vardag då jag inte vet var jag hamnar på VFU osv.
Samtidigt har jag mer lugna stunder nu än tidigare då jag sitter hemma och pluggar själv. Ändå är ångesten mer påtaglig
Kanske blir lite rundgång.. typ oxascand hjälper dig att göra saker du inte kan annars, och sen blir resultatet av det ännu mer stress och press (och då går du inte på oxascand).
Du kanske behöver funderar på om du har gjort rätt val i livet med studier och annat? En sak vet jag dock.. man dör inte av ångest alena, även om det är obehagligt att ha den. Dö ska vi alla ändå, förr eller senare. Slappna av och njut. (Ett bra råd jag borde lyssna på själv, men vet hur jävla svårt det är..)