Citat:
Ursprungligen postat av
Steff83
Dom som kände honom som media pratat med sa väl att dom trodde på att gan tagit sig till Polen. Det kan han ju mycket väl ha hunnit göra om han förberett det innan.
Se min tidigare post - det är inte helt enkelt att ta sig till Polen utan att det dokumenteras.
Vilka som flyger loggas extremt noga. Hade han flugit dit så hade det varit känt nu. Likaså måste alla som går på en färja till Polen dokumentera sig. Hade han gått på någon av färjorna från östkusten till Polen så hade de hittat det vid det här laget.
Även om han har ett polskt pass (osäkert) så är ju namnet tillräckligt likt att de ändå skulle kunna se att det var han, med hans polska pass - som vi inte ens vet om han har.
Det var ju en rysk snubbe vars barn var omhändertagna av Socialen, som hämtade barnen från fosterhem och hoppade på en färja till Polen. När färjan la till i Gdansk stod polska polisen och väntade på honom (polackerna bedömde senare att han hade rätt till sina egna barn och släppte honom för vidare resa till Ryssland).
Det är alltså väldigt enkelt att kolla om någon rest "normala" sätt till Polen från Sverige. Hade han gjort det så skulle det vara känt. Ska man "smita" till Polen så måste man göra det via Danmark och på något sätt ta sig till Danmark utan att det registreras någonstans. Inte alls omöjligt - men kräver säkert planering, kontakter eller lojala vänner.