Citat:
Ursprungligen postat av
Kexet65
Nu verkar det ju tyvärr onekligen som att denne MGM defakto tagit ett helt eget beslut om att spränga ett stort lägenhetshus i bitar och du envisas med att försvara denna handling med hänvisning till att vårt samhälle inte ”hjälpte honom i tid”????
Hur i helvete rent ut sagt kan du ens försöka försvara en handling som denna?
Hur i hela friden menar du att myndigheter skulle kunna ”fånga upp” och förutse att det finns galningar som är redo att utföra dylika dåd?
Denna Mark är en oerhört sjuk människa som förhoppningsvis blir inspärrad för gott framöver och min förhoppning är att någon kastar bort nyckeln till cellen….
Försvarar inte. Ser en desperat människa som borde blivit sedd. Självmordsstatistiken borde också läggas i samma betraktelse. Samma problematik, samma uppgivenhet. Vår tids ytlighet och falska godhet har förblindat oss inför lidande som är nära.
Jag tror, som sagt, inte han förstod vidden av sprängningen.