Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Seriösa försök att beräkna de verkliga dödstalen i världen av
the Economist:
The pandemic’s true death toll
Our daily estimate of excess deaths around the world
UPDATED ON SEPTEMBER 30TH
/.../Although the official number of deaths caused by covid-19 is now 4.8m, our single best estimate is that the actual toll is 15.8m people. We find that there is a 95% chance that the true value lies between 9.8m and 18.5m additional deaths.
Paywall: https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-estimates
https://archive.ph/qV8ld
Det där är intressant. Jag är övertygad om att de verkliga dödstalen är högre även i Sverige, även om många, inte minst här på Flashback, samt politiker och tjänstemän gör sitt yttersta för att sprida en motsatt bild.
Fortfarande heter det att folk dött "med" covid19 och inte av exempelvis. Detta trots att det finns beräkningar gjorda av Socialstyrelsen, samt andra forskare att varje avliden i snitt förlorat 8-10 levnadsår. Bara rent logiskt borde man ju även förstå att man har en himla otur om man skulle avlida inom 14 dagar med viruset i kroppen, utan att sjukdomen skulle ha något att göra med saken.
Den stora effekten däremot, lär ju vara alla dessa människor som avlider innan de hunnit testats för viruset. Det dör ju hela tiden folk i Sverige och är de inte testade innan de avlider, sker ingen vidare analys kring dödsorsak om man inte misstänker sk "naturlig död". Här har jag sett beräkningar från bland annat Läkarföreningen som esitimerar att verkligt dödstal ligger minst 25% över de officiella dödstalen. Så sannolikt har redan cirka 20 tusen personer avlidit i Sverige, efter att de smittats av Covid19. Genomsnittslängden i Sverige har nu fallit med cirka 1 år. Så pass kraftig är förändringen. Vid en första anblick kanske det för de oinvigda inte vara särskilt stor förändring, men betänk då att genomsnittlängden beräknas på hela populationen, inte bara de som avlidit.
Sedan verkar folk ha väldigt svårt att förstå det här med hur de avlidna kan ha förlorat 8-10 år i snitt, då genomsnittsåldern på de som dör är tämligen hög. Det de glömmer bort är att genomsnittslivslängden i Sverige är just ett genomsnitt. Dvs, det påverkas av barn som omkommer i olyckor, folk som får lung- och bröstcancer vid 40-50 år. Folk som får hjärtinfarkt vid medelåldern etc. Är man frisk och har klarat sig upp i 75-årsåldern har man en förväntad livsvlängd som vida överstiger genomsnittslivslängden i Sverige. Det där har jag märkt att många på Flashback har väldigt svårt att ta in.