2021-09-30, 15:28
  #3673
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Kan du berätta lite mer om MGM. Vad jobbar eller har han jobbat med?

På vilket sätt har dina möten med honom varit "sjukt obehgliga"?

Verkar inte ha haft ett jobb då han under dagtid kutat fram och tillbaka till hans mor på äldreboendet. På nätterna har han gått upp och ner ur källaren flera gånger. Kommer och går udda tider.

En gång väntade han i hissen i nästan 2 minuter på att jag skulle låsa upp dörren och först då gick han ut ur hissen. Han låser sin dörr flera gånger, rycker i handtaget och håller på. En gång gick han ut i trapphuset, tryckte upp hissen, stod bara där och vände och gick tillbaka in igen. Asså det är för mycket för att skriva ner/komma ihåg allt här
Citera
2021-09-30, 15:28
  #3674
Medlem
kauwts avatar
Kollat på ofredande-FUP:en nu med bilder osv
Bodde han med någon? Eller gillade han bara Elle (kvinnotidning) och läppstift?
Citera
2021-09-30, 15:28
  #3675
Medlem
så denna kille som får dåligt samvete över att sno en projektor och går tillbaka med den till butiken spränger nu huset han bor i och riskerar sina grannars liv. Är det denna kille så kommer han att behöva vara under självmordsvakt ett bra tag framöver
Citera
2021-09-30, 15:29
  #3676
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Richmoney
Svensken Mark är en typisk flashback användare.

Upp på banan gosse.

MGM Maciej är född utomlands och har utländska föräldrar. Du är inte svensk bara för att du flyttat till Sverige. Lika lite som jag blir afrikan av att flytta till Afrika.
Citera
2021-09-30, 15:29
  #3677
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ClasZtefanYngwezon
I Polen tror jag.

det var en retorisk fråga
Citera
2021-09-30, 15:29
  #3678
Medlem
Nu skriver GP...
Citat:
Räddningstjänsten är på plats med sex enheter efter ett larm om explosionsrisk och överhängande fara i Olivedalsområdet. [...] Enligt polisen rör det sig om ett olaga hot mot vårdcentral i Olivedalsområdet.

Polis är på plats med flera polispatruller för att kontrollera vad hotet består av.

Samtidigt pågår en större polisinsats i Annedal.
Citera
2021-09-30, 15:30
  #3679
Medlem
FranzMarcs avatar
Var kommer det Svenska efternamnet ifrån om han och föräldrarna är från Polen?
Citera
2021-09-30, 15:30
  #3680
Medlem
knack1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
ligger gdansk i sverige?

Blandade ihop två ämnen, sorry
Citera
2021-09-30, 15:30
  #3681
Medlem
platyzmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
ja, läste dina inlägg. han vandrar runt och står i hissar etc. rekommenderar att välja bättre grannar

Tror du inte MGM får grannar på Rågården närmaste 15-30 åren?
Citera
2021-09-30, 15:30
  #3682
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Denna bild borde finnas i alla tidningar nu. Är han så farlig så är det bra om allmänheten vet hur han ser ut.

Precis min tanke med.. detta landet är fan sjukt! Om polisen nu är så säkra på att denna mannen är den skyldiga borde hans ansikte finnas överallt. Bara den frisyren gör ju att lätt hittats ..
Citera
2021-09-30, 15:30
  #3683
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FranzMarc
Var kommer det Svenska efternamnet ifrån om han och föräldrarna är från Polen?

Han bytte från sitt utländska efternamn till ett svenskt efternamn.

Han är född utomlands och har två utländska föräldrar.
Citera
2021-09-30, 15:31
  #3684
Medlem
Är det hyresrätter, är bostaden skriven på modern och han har av värden ombetts att flytta ut, efter att hon flyttat till äldreboende?

Och det har slagit slint fär han inte får bo kvar i barndomshemmet och känt att "får inte jag bo här så ska inte nån annan få det heller!"? Är det nån sån grej?

Lever modern? Eller har han nyligen fått ett dödsbud och att det är det som var den utlösande faktorn som gjort att det slagit slint helt..?

Vad har han för koppling till den andra adressen i Linnéstaden?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in