Citat:
Ursprungligen postat av
Bengt-Erik
Jag kan tipsa om Magasinet Filters senaste reportage om Estoniaförlisningen. Där tar de upp fakta och redogör för olika missförstånd som skapat konspirationer runt förlisningen.
Var det där du fick din idé om att en lastbil penetrerat skrovet?
En lastbils kaross är väldigt vital, även på gamla lastbilar. Karossen dvs dörrplåtar och front etc hjulskärmar är typ 3 mm tjocka. Det enda som du har lite stadga i är rambalkarna dvs i-balkarna som är 8 mm tjocka.
En lastbil är konstruerad likt en personbil att vid kollision så komprimeras stålet i balkarna för att minimera total förödelse vid kollision.
Du kan släppa en lastbil från himlen rakt i sidan på Estonia och lastbilen kommer inte att fora igenom som en projektil eller ens skära upp stålet i skrovet.
Lastbilen kommer att bli till måsbajs och glida av och på sin höjd lämna en bula på skrovet.
Om båtens skrov skulle vara så vekt konstruerat så hade den brakat ihop som en barkbåt vid ljungfrufärd. Havets vågor har större inpakt på skrovet än om du skulle sätta dig i en gammal scania vabis fullt lastad med betong och gasa rätt in i sidan på båten.
https://youtu.be/QGcAOEbaJ1E