Citat:
Ursprungligen postat av
boldogg
Vädret torde inte vara ett problem för Estonia, 20-25 i vind är inte så allvarligt, och våghöjden inte så farlig den heller.
Problem som uppstår med ro-ro last är last som flyttar på sig i sidled, ett exempel på det är Finnbirch som sjönk utanför Öland och flyttade sig lasten nån meter i sidled, tror jag. Eftersom det är passagerarfartyg bör hon ha varit utrustad med stabilisatorer så minskar risken för förflyttning av last men är fortfarande påtaglig. Däremot kan annan last som bunker och ballast flytta på sig om man tex tankar som inte är toppade av misstag eller fel. Det kallas 'sloshing', fria vätskeytor, och är mycket farligt.
Däremot kan hon ha skador av andra anledning som skador av att ha lastat fel, last, ballast eller bunker vilket kan orsaka att sprickor uppstår. På större båtar är sprickor ett ganska vanligt problem, särskilt på ombyggde fartyg, förlängda eller liknande.
Men att sjön far över och under vattenlinjen är något som sker hela tiden och är inget problem så länge vattentäta dörrar i sidan är intakta, lotsportar, bunkerportar, lastramper och bogportar.
Fast enligt kapten på Mariella var det 10-15 m vågor. Hade det bara varit 4-5m hade båtarna som deltog i sjöräddningen satt sina livbåtar i sjön, men det gjorde man inte. Var nog rätt hårt väder.
Hårt väder till sjöss är i sig oftast OK, men när något går fel finns det inte så mycket marginaler.