Citat:
Ursprungligen postat av
skrakan
Mitt resonemang gäller endast den lille pojken.
Ditt resonemang om att R skulle återfå vårdnaden håller jag för helt utesluten. Jag utgår då från att familjehemmet/ vårdnadshavarna är ett väl fungerande hem.
På vilket sätt skulle det vara förenligt med pojkens bästa att bo med R?
(Bara att R skulle kräva att få tillbaka vårdnaden visar hur olämplig hon är som förälder).
Ja herre gud Silas kommer väl vara runt 7-8 år när hon kommer ut! Han kommer inte ha några minnen av henne, hon blir ju som en total främling för honom! Om det nu gick illa med Esmeralda som då ”bara” bott med en annan familj i 3 år och ändå träffat Rebecka relativt regelbundet, så kan man ju bara TÄNKA SIG hur det skulle gå med en 7-åring som etablerat sig fullkomligt i en familj, har kompisar, fritidsaktiviteter. Nä det kan ju inte vara möjligt!
Som du skriver, om hon ens skulle försöka få tillbaka honom efter så lång tid, och allt som har hänt, visar hon ju verkligen hur totalt hjärtlös hon är!