Citat:
Ursprungligen postat av
subluuna
Tror på sista raden. Hon har ljugit sen helvetet bröt ut, när Lena miste livet bakom bullerplanket. Hon ljuger för att skydda sin make SD, och gör allt för att få honom att se
ut i bättre i dager. (men det funkar ju sådär) Men med lögnerna blev det väldigt knepigt i slutändan. Frågan är Varför hon ljuger?
Hon ljuger väldigt mycket men så här ligger landet.
1. HD säger nåt anmärkningsvärt om bevisning och hur hon erhållit denna via SDs advokat.
Att hon tagit del av häktningsförhandlingar.
2. Hur det förhåller sig vet vi inte men faktum ÄR att det är vad hon säger.
3. Om det är sant så luktar det illa.
Mycket i det här rättsfallet har en touch av en-kompis-till-mig, det är fördröjningar och en hel del handhavanden som är märkliga.
Sen kan vi ju för all del sitta och gissa tills vi trillar av pinn om det hos HD eller IB som det huvudsakliga problemet ligger.
Personligen anser jag det är såpass mycket kvarstående frågor i ärendet och då kan det vara av intresse att vissa underliga delar belyses.
Kanske det vore idé att sammanställa saker som efterfrågas (uppgifter som saknas, det som förefaller vara en brist, det som verkar anmärkningsvärt i förhållande till sekretess, jäv osv)?