Citat:
Ursprungligen postat av
GonerStoner
Hans politiska position är väl det stora problemet.
Politiska position? Visst är det stor åldersskillnad, men om samhället nu tex tycker att 15år är lagom gräns för att få bli brukbar får man nog snällt acceptera att en del tänder på mycket yngre likväl som andra på äldre eller andra avarter tex med piskor och grejer. Sen att någon eventuellt utnyttjar tex en maktposition för att dra fördelar är det skevt och även reglerat i lagen.
Skulle absolut tycka det var äckligare om min dotter var med en dubbelt så gammal man jämfört med en i samma ålder som henne, men det beror dels på min smak och även såklart på att hon alltid är min lilla dotter och jag typ i samma ålder som snuskigt, dock har jag ingen rätt att börja moralisera eller försöka förbjuda om alla är med på det, isåfall får jag gnälla på lagstiftarna.
Försvarar inte HB, han har säkert utnyttjat sin position för att snärja en liten godbit, jag kan erkänna att många tonåringar har riktigt fina kroppar osv som kan få även den bästa att snegla så behöver ju inte vara någon liten outvecklad tjej det handlar om.
Det kan såklart även vara så att HB bara velat ge stöd och hjälp och tjejen nu av olika anledningar nu vill smutskasta honom, utan bevis kommer man aldrig någonstans med det här.
Hur otroligt det än är finns det folk som kan anklaga, anmäla och sitta och gråta över påstådda händelser som inte ens har hänt, var själv väldigt skeptisk till det fenomenet tills jag på mitt jobb blev vittne till hur en kollega blev falskt anklagad, arbetsgivaren ville att den anklagade skulle säga upp sig, bara tur att jag fick nys om det hela och hade avgörande uppgifter om att anklagelserna faktiskt inte höll på en enda punkt, det sjuka var att sen kom vissa andra kollegor fram till mig och tyckte det var dålig stil av mig att backa upp den anklagade, typ som att jag ljög, heeeelt otroligt😂