Citat:
Ursprungligen postat av
virvelbagg
Att drabbas kanske är vanligare bland ovaccinerade, jag vet inte. Men de som avlider i covid är just nu till störst del de vaccinerade.
Enligt SIR så ser det ut så:
Avlidna september IVA: 16,7% ovaccinerade, 50% fullvaccinerade och 33,3% okänt.
De som avlider utanför IVA är de sköraste och/eller äldsta. De är med största sannolikhet till största del vaccinerade.
Så de flesta som avlider är vaccinerade.
I augusti såg det dok annorlunda ut på IVA och även en till förskjutning mot ovaccinerade sågs i juni och juli där.
Även har bara 6 personer registrerats avlidna på IVA i sep.
Dom med okänd status kan vi nog placera i facket ovaccinerade.
90 % av dom som brukar avlida är vaccinerade. Då är det självklart att många av dom som avlider är vaccinerade.
Om dom 10% ovaccinerade står för hälften av dödsfallen och dom 90% vaccinerade för resterande så talar det att vaccinen fungerar bra.
Med mina skrala mattekunskaper så får jag det till ca: 10 gånger högre risk att avlida som ovaccinerad vid en 50/50 fördelning på dödsfallen.
Vad tror du dödstalen hade varit om vi inte vaccinerat 90%
Det är bara att vänja sig vid detta.
Det är den nya influensan och det kommer bli mildare med tiden.
Vi har haft en del duster om antalet avlidna i influensan per år och jag hävdar fortfarande att mellan 500-4000 dör direkt och indirekt av den varje år.
Titta på peaken i överdödlighet historiskt runt influensatoppen så ser du. Skillnaden är att det inte testas på vårdboenden osv och att det inte står i dödsattesten.