Citat:
Jo visst, men "samhallaren" har ju jobbat om nu Samhall räknas som jobb (inte ett riktigt kanske) den har lärt sig att gå upp en viss tid å infinna sig på jobbet en viss tid, sen att lönebidrag säkert kommer att krävas utan man får ställa allt för mycket krav, det är ju annat med dagdrivaren som varit arbetslös i all evighet å tror hen kan komma å gå som man vill. Varför ställer chefen krav på MIG, varför ställer NÅGON krav på MIG?
De allra flesta funktionshindrade klarar inte Samhall. Förr så var det skyddad verkstad. Nu ska du funka minst 90 % av ett vanligt jobb.
Man ställer krav tillsammans med klienten. T ex klienten har ryggont. Då blir det inget Samhall även om psyket är normalt.
Att det det skulle vara något fint över dem som går till Samhall... nja, de har godkänt arbetetets art och man skriver upp sig på 6 mån eller ett år. Visade sig bedömningen att man inte klarade Samhall är det kontraktsbrott och man kan bli dragen inför rätta. Många går i väggen i Samhall.
En del handläggare fattar att de inte kan ha ett UFO på Samhall, då blir det nej. En del vill ha in dem de anser har en stark kropp fast kroppen aldrig undersökts eftersom de är på Samhall pga psykologiska orsaker.
Man ställer fel sorts krav. Man anställer människor utan problem. Klart att de kan kaxa sig och jobba hårt om de var arbetsföra från början.
De du säger är dagdrivare har istället ofta ÄKTA funktionsinder som aspergers eller svår ADHD. Dessa människor behöver stöd om något. De klarar ofta inte ett vanligt arbete men anpassade arbeten finns nästan inte. De passar inte heller på Samhall oftast. De kan inte följa order.