Citat:
Ursprungligen postat av
FiF
Egna erfarenheter och hörsägen är inte bevis för något men jag känner i alla fall två stycken som har drabbats av stroke, nästan direkt efter andra dosen. När jag började undersöka om stroken kunde ha något med vaccinet att göra, fann jag uppgifter (på nätet) om att fler hade drabbats av stroke efter vaccination. Det märkliga i det hela är att det i de flesta fall verkar ha skett just efter andra dosen? Någon annan med likande erfarenheter?
Källa på att blodpropp skulle vara "ett vanligt fenomen" som orsakats av covid?
En på firman fick stroke och vår snygga sekreterare typ 35 bast sjukskrev sig dagen efter spruta 2, hon tog den på lunchen, kom sen tillbaka, mådde skit, började sen få någon slags frossa och tog taxi hem. Hon kom dock tillbaka efter 3 dar och ingen ville fråga mer ingående om hur det låg till.
Vad gäller stroke langar jag in en teori här, vi har järn naturligt i vårt blod, när sen vaccinet injiceras anges det att det förekommer nanopartiklar av järn, (det anges att vissa vacciner innehåller spår av FE304), om nu sprutan läcker in för mycket i blodet då den sätts i muskel, bör alltså järnhalten öka, kör man sen med 2:an nära inpå blir det än mer järn vilket bör rubba vätskebalansen i blodet vilket då kan inebära slaggprodukter = risk för proppar.
En läkare i Kanada fick fan för att han körde D-dimer test på sina patienter som fått besvär efter vaccinationer med mRNA, där svepelektron foton på blod från patienter visade på främmande ämnen i blodet.
Sen kan man fråga sig vad vaccinet kan påverka i blodådrorna, för när pensionärer ramlar på gatan och åker in på sjukan, får de oftast blodförtunnande, då smällen från att ha ramlat i backen medför att slagg i blodådrorna lossar och far runt i kroppen och kan orsaka propp, ungefär som du tar ett gammalt kopparrör som kört vatten i typ 40 år, och slår mot en vägg, ut ramlar en jäkla massa "skräp".
OBS-mina teorier här..