Börjar allt mer fundera på om jag borde se mig utomlands efter en kvinna att gifta mig med och skaffa barn med.
Vad är era erfarenheter och tankar angående att hämta hit en fru, och finns det något skäl till att inte göra det? Så som jag ser det, så har jag svårt att se några nackdelar alls faktiskt. Men jag vill inte slösa min egen eller någon kvinnas tid, så jag tycker det vore intressant att höra hur andra resonerar först, innan jag investerar tid, pengar och energi i något sådant projekt.
Bara som lite bakgrund. Jag har haft flera förhållanden genom åren med svenska tjejer. Det funkar bra ett tag, och jag börjar föreställa mig att jag äntligen har hittat rätt, osv. Men efter typ 3-9 månader så tröttnar tjejen av någon anledning, och så är jag tillbaka på ruta noll igen. Alltid är det något snarlikt skäl från tjejen såsom "vi är för olika", "jag känner inte de sista procenten", "det tar på min energi när jag inte vet vad du känner", "för mig är det viktigt att kunna ha djupa samtal om känslor", "när vi den gången pratade känslor så blev det friktion", etc. Hade jag kunnat ändra mig för att blidka dem så hade jag såklart gjort det. Men ens personlighet är svår att ändra på.
Jag har högskoleutbildning, fint jobb, bra lön, bra med pengar på kontot, inga skulder förutom bostadslån, håller mig i form med regelbunden träning, jag tror att jag skulle vara en bra pappa, jag är omtänksam och har alltid ansträngt mig mycket för den jag varit tillsammans med. Men uppenbarligen räcker det inte. Trots att tjejen kan ha varit arbetslös, saknat gymnasieutbildning, varit överviktig, eller haft någon annan brist. När jag har haft en partner så har jag tyckt om henne för den hon är, och hade önskat att så skulle vara fallet i gengäld också.
Landet som jag har snöat in mig på i tankarna är Filippinerna. Kvinnorna där verkar vara enklare än vad svenskar är och inte lika överanalyserande och känslosamma. De tycks tycka om en för den man är och kan se förbi brister. De vill ha någon som kan ta hand om dem finansiellt. De är kristna, konservativa och vill bilda familj. De vill inte skilja sig. De kan engelska.
Som sagt så ser jag inga nackdelar.
Fortsätter jag försöka med svenska tjejer, så känns det som att risken är stor att nästa förhållande också bara håller något halvår. Men skulle jag ta en utländsk kvinna, så tar det visserligen lite mer tid, energi och pengar innan man är gifta och bor ihop. Men sannolikheten att lyckas med en utländsk kvinna skulle å andra sidan vara mycket större. Så det känns som att det alternativet ger mycket bättre ROI (return on investment).
Så frågeställningarna för tråden är:
- Vad finns det för skäl till att inte gifta sig och bilda familj med en utländsk kvinna?
- Vilket land bör man överväga när man letar efter en kvinna?