Citat:
Ursprungligen postat av
Avd.9
Varse go.
Som sagt, en bra kanal och alla inspelningarna raddas upp från början till slut.
En sak som är intressant är att när förhören med alla "Lenas Gubbar" som hon träffar får frågan om dom vet om någon annan som skulle kunna vara hotfull, elak eller på annat sätt varit aggressiv mot Lena så svarar dom allihopa NEJ.
Ingen av dom har märkt av nåt från nån annan gubbe än Stefan.
En annan sak som är intressant är när alla dessa gubbar får frågan om hur dom reagerade när det visade sig att Lena var försvunnen, och alla svarar nästan med exakt samma ord.
- Vad har nu den där jävla Stefan gjort??
Dom flesta av dom här gubbarna har även fått ta del av Stefans hot och kontrollerande beteende via meddelanden från Lena, där dom själva har sett vad Stefan har skrivit och hört hur Lena har berättat om hur han var.
Det finns ingen tvekan hos detta gäng av ner-kärade gubbar om vem som bragt Lena om livet.
Jäkligt intressanta vittnesförhör.
Ska lyssna igenom hela rasket!
Idag har jag lyssnat på förhöret med HD, som ännu går att nå via gofile.
Jag reagerar över att hon är skapligt vältalig när försvaret förhör, men kommer med mycket knapphändiga och enstaviga svar då åkl frågar.
En markant skillnad blir det dock i både ordflöde och hastighet när hon berättar om ”blod-sexet”. Då rabblar hon på av bara den. Hon flikar även in att samtalet mellan henne och LW sker i LW:s soffa. Det låter på något sätt i mina misstänksamma öron påfallande likt berättelsen om den blå tröjan. Ett par vardagliga detaljer för att höja trovärdighetsfaktorn kanske?
HD planterar även så flinkt ev förekomst av blod utomhus i SD:s trädgård (från avsköljning mordnatten?) genom att nämna att blod-sexet även idkades där.
Jag noterar också att hon är noga med att formulera sej så korrekt som möjligt:
”Eller, hela våren ska jag inte säga…”
”Nu gissar jag…”
”Det var den slutsatsen jag drog…”
Jag gissar, drar en slutsats, att det kommer från att ha levt i SD:s närhet i ca 20 år. Då får man nog vara beredd att stå för och förklara vartenda ord man sagt (Jfr ”strössel-förhöret”)
Slutligen märker jag att hon successivt tonar ner sina känslor för Sill*en. SD sitter ju med i lokalen:
”… började jag äl… få känsl… få lite känslor för…”
Bra att allt finns dokumenterat, och nu blir det till att botanisera!
Edit: nu menar jag inte att jag för ett ögonblick tror att HD hela tiden talar
sanning bara för att hon vill uttrycka sej
korrekt, det är stor skillnad enligt mitt sätt att se.