Citat:
Ursprungligen postat av
Roidbert
Går du efter smak då? Jag menar energidryck och läsk är knappast hälsosamt oavsett märke, så känns konstigt att bedöma efter någonting annat. Personligen är jag lite finsmakare när det kommer till läsk. Vill gärna ha i glasflaska och då blir det betydligt dyrare.
Ja, jag går på smak. Jag köper aldrig de med socker i, dels för att det inte är nyttigt och dels för att jag tycker att det faktiskt är mycket godare utan. Då blir det väl inte så ohälsosamt om man dricker dem lite då och då. Jag tror alkohol är betydligt värre för hälsan och det dricker jag inte alls. Energidryck dricker jag för att det är gott och för man blir lite gladare av koffein. Ibland kan jag ta en slurk Red Bull innan ett löppass, men det är ju inget man ska hänga upp sin träning på. Det kan få vara som en bonus ibland.
Håller med om att det kan vara rätt trevligt med dryck i glasflaska, åtminstone cola. Men är burkarna snygga är det också fint. Plastflaska är jag nog minst förtjust i. (Fast Vitamin Wells plastflaskor är bra och de går att återanvända som vattenflaska i evighet eller åtminstone tills man slarvar bort dem.)