Citat:
Ursprungligen postat av
Refraktor
Vill öppna för möjligheten att de ”Shottasmedlemmar” som var i Vidsel / var med vid mordet på FL inte tillhör Ninows klick. Hittat en kille som numera är skriven på stadsdelen Porsön i Luleå bland dem som misstänktes för mordet på Poy i slutet på december -19. Avstår från att skriva något namn då man inte kan utesluta att han rätat upp sitt liv.
Här ges en förklaring till varför FL sköts. Som vanligt är det förstås osäkra uppgifter.
(FB) Två män skjutna på innergård i Hjulsta Stockholm kl 02:30 2021-08-30 (en avliden)
Ja visst. Vi kanske varit låsta vid motivet intern hämnd för att FL gjort något fel inom gänget, eventuellt goat Ninow som då var död. Var det intenogs idé?
Efter senaste dagars händelser i Hjulsta börjar en ny teori skönjas. Kanske någon ville klämma åt Ninows polare och sökte dem via FL, då de varit hos henne. Nu åkte två dit i Hjulsta. FL kanske inte ville gola dem och fick plikta med livet. Frågan är då, varför fick SV leva? Var han ens på platsen? Eller tvingad?
Om rivaliserande gäng var/är ute efter Ninows gäng, är nog grymheten i Notviken DP signatur.
Men denna teori stämmer inte med senaste ”privata” polisuppgiften då. Den stöder den tidigare diskuterade teorin i tråden.
Och Bahnan verkar kunna vara lika grym som DP.