Citat:
Ursprungligen postat av
fr0g
hela illusionen runt inceldom bygger på att killar som egentligen förtjänar fitta inte får fitta.
Jag tycker det sammanfattar så som incels brukar uttrycka sig rätt bra. T ex menar de flesta att det är slätt omöjligt att hitta en tjej på traditionellt vis. Som på krogen, klubbar, jobbet eller ens på nätet. Vilket oftast visar sig vara fakta de inhämtat från andra incels utan att prova själva. De bara vet att det är omöjligt. En attityd som bottnar just i att visserligen kan man ju syssla med självförnedring genom att stå och svamla med tjejer på krogen, men det ska man ju ärligt talat inte behöva. Eftersom man ju
förtjänar en tjej.
Och det är klart, jag betalar min elräkning och anser därmed att jag förtjänar elektricitet i mitt hem. Jag ska inte behöva ringa runt och tjata på elbolaget om att det ständigt är elavbrott. Elen ska komma till mig, inte tvärtom. Och jag kan på sätt och vis förstå hur incels resonerar om de anser att de förtjänar en flickvän. Vilket de ofta tycks göra som sagt. "Jag ser bra ut. Jag är snäll. Har jobb, och t om egen lägenhet. Varför får jag ingen tjej?".
På något skruvat vis kan jag alltså förstå, utan att hålla med, hur incels tänker sig att samhället och staten på något sätt borde se till att de får den tjej de förtjänar. Jag menar, skulle jag inte få den el jag betalar för hade jag också velat att myndigheter och politiker gör något drastiskt åt det.
Incels vill ofta dra upp hur mycket bättre det var förr. Varenda kotte tycktes med enkelhet kunna skaffa en hemmafru förr. Men det är ju just det där med att
skaffa sig en fru. Det var aldrig någon som fick en fru av staten som bonus för bra uppförande. Alla män i alla tider har tvingats självförnedra sig genom att kamma sig, klä sig i obekväma kläder och lära sig konstiga danser för att skaffa sig en fru. Och alla män i alla tider har gått på nobb efter nobb tills de lyckades.
Det
är jobbigt att skaffa sig en tjej. Och jadå, det är orättvist. Nämligen att vissa har det lättare än andra att skaffa tjej. I vissa fall synnerligen mycket lättare. Så var det 1946 och så är det nu. Det som är nytt numera är att män, åtminstone vissa, tänker att det är helt orimligt jobbigt med tanke på att de ju faktiskt förtjänar en tjej.
Själv misstänker jag att det har lite med Internet att göra. Numera är allt du vill ha bara ett klick bort. Är du hungrig har du färdiglagad mat vid dörren om tjugo minuter efter ett klick. Du kan klicka hem en ny säng, en golfinstruktör eller ett piano med ett klick. Frustrationen över att det inte bara är att klicka runt lite på Tinder för att få en tjej kan nog bli överväldigande för många. I synnerhet när man känner att man redan förtjänat att få en tjej.