Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Men hur många har all dessa positiva egenskaper? Snäll och trevlig, skötsam, trogen, pålitlig, arbetsam, huslig och dessutom charmig, snygg, spännande, rolig, förmögen och en jävel i sängen. Tjejerna får väl ha måttliga ambitioner, om de bara nöjer sig med män med ovanstående egenskaper lär inte många bli gifta.
Vi mer ordinära får väl vänta på nån brud som nöjer sig med en medelmåttig man bara för att slippa vara den enda i tjejgänget som fortfarande är ogift vid 40 år. Då kanske det duger med en tunnhårig lågavlönad lagerarbetare med dåliga tänder.
Nej nej, nu tänker du fel. Det är inte som du verkar tro att alla tjejer har sjukt höga krav på att killar ska vara det ultimata allt i ett-paket. Visst finns det vissa som tror att de är gudinnor och ska därmed ha nån miljardär och sånt, men jag lovar att de allra flesta nöjer sig med helt vanliga män. Och det är vad de flesta män också är - helt vanliga, ordinära män och nästan alla ur denna grupp av män lyckas få till det med tjejer.
Vad gäller utseende så räcker det att ha basic hygien, en snygg frilla, eventuellt mustasch och skägg, kläder som passar och att inte vara fet.
Lägg till självförtroende, humor och visa att du är en normal människa med ett ordnat liv och det är allt som krävs för att komma rätt långt, sen blir man bara bättre ju mer erfarenhet man plockar in. Det behöver inte vara svårare än så, men däremot så måste man ta initiativ och få grejer att hända (självförtroende) istället för att passiv, för då händer inte ett skit.
Vänd på steken och fråga dig själv om någon man som inte är desperat hade velat ligga med en oattraktiv tjej bara för att hon är snäll? Nej, precis. Samma sak om hon är passiv och man själv måste dra hela lasset i interaktionen/relationen/dejtandet/whatever. Vi män är exakt likadana som tjejerna.
Nu är jag långt ifrån 40 så har ingen erfarenhet av äldre kvinnor, men min känsla säger att alla kvinnor av värde är tagna redan vid 27-29 om inte tidigare. De som är singlar efter 30 och speciellt 35-40 måste det vara nåt jävligt fel på, annars hade de blivit tagna för längesen.