Citat:
Ursprungligen postat av
Esrum
Covid-19 vil ikke anses som en samfundskritisk sygdom i Danmark fra 10. september, og alle restriktioner forsvinder.
Det oplyser Sundhedsministeriet.
»Epidemien er under kontrol, vi har rekordhøje vaccinationstal,« siger sundhedsminister Magnus Heunicke (S) i en pressemeddelelse.
»Derfor kan vi den 10. september droppe nogle af de særregler, vi har været nødt til at indføre i kampen mod covid-19.«
https://www.berlingske.dk/danmark/mange-coronarestriktioner-ophoerer-10-september
Det skall bli intressant att dölja det som händer i Danmark. Jag skulle inte bli ett dugg förvånad om smittspridningen exploderar där i höst, sedan följt av ökade sjukhusinläggningar, strax där efter, ökat antal IVA-fall, som några veckor senare ger ökade dödstal i/med Covid-19.
Eftersom delar av den 70 procentigt immuniserade danska befolkningen består av barn mellan 12 och 16 år, så betyder det lägre vaccinationstäckning hos de äldre ungdomarna och vuxna befolkningen än när vi, i Sverige, når en 70 procentigt vaccinationstäckning hos hela befolkningen.
USA, UK och Israel visar att det bara är att lura sig själv när man vaccinerar barn och sedan slår sig för bröstet för den höga vaccinationstäckningen.
Kom också ihåg att Danmark, mycket troligt, har en lägre naturlig immunitet emot SARS-COV2 än Sverige. Detta därför att vi i Sverige hade ett enormt mörkertal vad gäller smittade av Covid-19 våren 2020, då danskarna snabbt stängde ner hela samhället. Den naturliga immuniteten i Sverige kan bli avgörande för att hålla Delta-varianten i schack för oss:
Vaccin+naturlig immunitet+restriktioner/rekommendationer = kontroll av Delta-varianten? Hur som helst kommer danskarna, bara, kunna förlita sig på vaccin+ en liten naturlig immunitet hos befolkningen.
Och vad händer om de danska politikerna drabbas av panik längre fram och slår till med en ny hård lockdown. Skulle det danska folket acceptera det?