Citat:
Ursprungligen postat av
Jacques13
Något som jag har funderat på en hel del, fastän jag definitivt inte är antivaxxer (!), är vad gäller just detta ämne som nu snart har sprutats in i alla och envar; Hur funkar det t ex vid en blodtransfusion? Jag har svårt att tro att Blodcentralerna har koll på vilka blodgivare som är vaccinerade och vilka som inte är det - men hur går det när en fullvaccinerad ger blod till en icke-vaccinerad? Har den människan då fått del av vaccinet? Eller kanske ännu mera, när en fullvaccinerad ger blod till en fullvaccinerad...? Har de senare då fått sin booster-dos eller...?
Som gammal blodgivare funderar jag lite. Nu vet jag ju inte om man ens kollar blodgivare med ett Covid 19 - test för att se om de bär på smittan, men jag fick själv för ett tag sedan en rejäl dipp i mina blodvärden utan någon rimlig förklaring, och läkaren ville skicka in mig på sjukhuset med ambulans för blodtransfusion, - - - men sa samtidigt något som fick mina små grå att gå igång: "Men det vill du kanske inte med tanke på Corona-smittan...?"
Någon som har några bra funderingar kring denna eventuella smittväg nu så här lite i bakvattnet av allting akut kring Covid-19...? Eller som vet hur dessa vacciner (och inte bara viruset) kan överföras via blodet? Tacksam för om här är någon som inte bara kill-gissar...!

Läste förra året om att forskare vid Karolinska institutet initialt sett bra resultat hos covidsjuka efter behandling med blodplasma från givare som redan haft covid, Vet faktiskt ej om detta har använts mer utbrett i vården av covidsjuka i Sverige, skulle vara intressant att veta faktiskt:
Citat:
– Det tidigaste fyndet som vi ser är att om man har virus i blodet, så blir man av med viruset i blodet om man ger blodplasma med neutraliserande antikroppar vanligtvis redan nästa dag, säger Joakim Dillner, professor i infektionsepidemiologi, till Ekot som rapporterar om resultatet, enligt Aftonbladet.
https://se.laowl.com/positiva-beskedet-blodplasma-med-antikroppar-kan-bota-coronaviruset-inom-ett-dygn
Vad gäller att ta emot blod från vaccinerade så har jag pratat med en sköterska om detta och jag ska be att min läkare skriver in i min journal att jag ej vill mottaga blod från en vaccinerad givare.