Citat:
Ursprungligen postat av
Vresrosen
Fakta är att Esbjörn sagt upp avtalet, alltså är avtalet hävt.
Jag tycker han har bra grunder till det, när han insåg att han blivit lurad till att sälja sitt hus till underpris, fast han egentligen inte ville sälja.
Det du framför om likvidavräkning har inget med det avtal Ebba Busch fick Esbjörn att skriva under..
Avtalsrätten är dispositiv. Ebba kunde haft större nytta av det om hon skaffat rätt rådgivning, och inte varit för listig för sitt det bästa. Att i vanlig ordning böka i sånt hon inte behärskar kan inte rättas med hot om en tingsrätt.
Jag tycker det ska straffa sig att tro på nyttan av att i lönndom ha kontakter med en Mäklare på Sjönära bara för den egna vinningens skull. En mäklare som ger bort ett avtal som inte berör båda parter utifrån bådas situation, straffade också Ebba. Mäklaren garderade sig genom att friskriva sig, eftersom han vet att olika situationer kan uppstå när fast egendom byter ägare.
Kan du vara så vänlig att svara på en liten fundering nu:
Om fakta nu är precis så som du skriver.
” Fakta är att Esbjörn sagt upp avtalet, alltså är avtalet hävt.
Jag tycker han har bra grunder till det, när han insåg att han blivit lurad till att sälja sitt hus till underpris, fast han egentligen inte ville sälja.”
Varför ville han ändå ha pengarna och överlåta fastigheten, när han själv hävt?
Näää du, att det är nån kludd som skickade brevet i maj i alla fall kan vi enas om.
Det går inte ihop, det anges att hävning 3sep 2020 skett och i en upprepad hävning den maj 2021 (under rättsprocessen) som grund för hävning hänvisar till att köparen inte betalade 16 sep 2020???