Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
ja just, hörredu.
feminister tenderar ju nu inte hålla med om att kvinnor är känslostyrda, så dumma i huvudet av hormoner att de inte kan rösta, arbeta för lön, göra värnplikt, leda landet, sköta pengar eller ha någon som helst rätt bestämma om de ska ha barn eller inte.
Och vet du vad! vetenskapen och praktik är helt på feministerna sida härvidlag.
Grundtanken inom feminism är att könen ska ha lika rättigheter roch möjligheter.
Är omsorgen om barn ett arbete som inte är "normalt" avlönat som alla andra jobb, så är det en rejäl ekonomisk förlustaffär vara den som gör det jobbet och är normen att kvinnan ska göra detta för ååå de stackars små männen klarar ju inte byta blöjor eller vara utan lön, så well...då har vi alltså INTE lika möjligheter i livet.
Du är ju precis som resten av feministerna ute och cyklar betänkligt och du ljuger dessutom. Du vet mycket väl hur man bortser från biologiska skillnader och fokuserar enbart på miljö inom feminismen i Sverige.
Angående att skaffa barn så är det ju något man gör för längtan efter egna barn i ett moget förhållande och inte för att man ska få betalt för det.
Att skaffa barn är inte ett jobb lika lite som mina fritidsintressen är jobb som människor ska betala mig för att utöva. Snarare tvärtom det kostar både tid och pengar att skaffa barn men du är då sjuk att du ser det som något du ska ha betalt för. Om nu kvinnan tar hand om barnet så får väl mannen jobba om det nu är mest fördelaktigt och tvärtom om när kvinnan har ett mycket välavlönat jobb.
Trots erat genusperspektiv så söker sig kvinnor fortfarande till män med mer pengar än dom själva så därför landar vi ofta i att mannen jobbar och kvinnan passar barn.
Ni sitter på höga hästar men många av er är golddiggers precis som vanligt. Otroligt bortskämda är ni också, svenska kvinnor är ett stort skämt. Statuskåta, naiva, PK-skadade och ytliga.