Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Precis tomaten!
Finns de som hävdar att utan känslor skulle vi inne kunna tänka eller existera överhuvudtaget, jag misstänker dessa har rätt. Känslor är grunden, logiken är en överbyggnad.
Att kvinnor röstar på det som är bäst för deras verkligheter och logik, är självklart exakt lika rationellt som när män röstar för sånt som de tycker gynnar dem.
Exakt, känslor är inte alls så tokiga som man ibland vill försöka få gällande. Processas de dessutom genom frontalloben (som både män och kvinnor har) så kan utfallet mycket väl bli riktigt bra för den enskilda individen.
Ja och så måste det ju få vara i en demokrati, att alla röstar på det de anser gynnar dem själva bäst. Om man anser att vissa inte ska få ha rösträtt, skulle jag vilja påstå att man är väldigt känslostyrd och inte alls har processat sina känslor ordentligt i frontalloben.
"Buhu, de röstar feeeel!

Vi måste förbjuda dem från att rösta!"
Om man anser/känner att folk röstar fel, får man försöka processa detta lite i den avancerade frontalloben och komma med logiska argument till dem man anser/känner röstar fel, så att de kanske vill rösta rätt. Att vilja inskränka på deras rösträtt är minst sagt:
känslostyrt.