2021-08-19, 20:01
  #133
Medlem
Trevligt.kontos avatar
Var inte dessa damer rätt fagra? Var det inte dom dom sågade ner något monument med motorsåg? Eller vr det någon annan grupp?
Citera
2021-08-19, 20:01
  #134
Medlem
StefanHeterJags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grungewhore
tror du blandar ihop dem med Rockbitch.
Ahh. Måste googla.
Citera
2021-08-19, 20:01
  #135
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av badsaltad
Att hon får göra vad hon vill med sin kropp är väl en feministisk åsikt

Okej att sälja sex enligt radikal feminism? Till vilka kunder då?
Citera
2021-08-19, 20:02
  #136
Medlem
Enzymes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Inte i den typ av radikal feminism som hon påstod sig representera. Där är man porrmotståndare.

Ja många är emot det och att man "köper ett dokumenterat övergrepp" precis som prostitution är att "köpa en våldtäkt" och liknande retorik. Påstås ofta också att porr skapar våld mot kvinnor.
Citera
2021-08-19, 20:03
  #137
Medlem
RedXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
Okej att sälja sex enligt radikal feminism? Till vilka kunder då?

Den stora frågan är nog snarare om de anser der vara ok att köpa hennes tjänster eller ej.
Citera
2021-08-19, 20:05
  #138
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Svenska sexköpslagen företrädare.
Stödjer inte denna.

Citat:
Feministiska organisationer mot sexhandel.
Vilka menar du?


Citat:
Enligt dessa kan inte en kvinna samtycka till att göra vad hon vill med sin egen kropp, eftersom ALL sexhandel är patriarkatets förtryck.

I min mening är en stor del av sexindustrin driven av både ekonomiskt förtryck och en skev bild av kvinnor. Och detta behöver förändras. Återigen får du gärna specificera vilka "dessa" är då du ger sken av att du argumenterar mot imaginära meningsmotståndare.
Citera
2021-08-19, 20:07
  #139
Medlem
Ridnes avatar
Tänk att vara radikal feminist och sedan sälja nakenbilder på sin kropp till törstiga män som sitter och runkar till bilderna... SÅ stärkande för kvinnor. Not. Feminister är fan inte kloka på en fläck.
Citera
2021-08-19, 20:08
  #140
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TyrgilScramasax
Fast om det skulle vara definitionen och dess syfte skulle feminismen bry som om förhållanden där männen "ligger efter kvinnorna".

Om vi tar de två general-exemplen:
fängelse - 90% av fångarna är män. Vad säger det? Enligt feministikt tankesätt är lagarna skrivna för att hindra män i deras beteende. Så vi borde avkriminalisera massor av beteenden och/eller börja kriminalisera kvinnors beteenden som vi inte gillar. Så fängelsepopulationen är 50/50 mellan män och kvinnor.

Vilka beteenden är det du vill avkriminalisera?

Citat:
militären - kvinnor behöver inte offra sina liv för landet (om de inte vill det) genom att kriga. De åker räkmacka på männens inställelseplikt i fronten vid krig.

Sverige har varit i fred i mer än 200 år.

Citat:
Feminister har förstås aldrig pratat om detta för att de inte bryr sig. De bryr sig om kvinnor och vad som händer med dem. Män har de alltid struntat i. Därför är feminist-rörelsen en anti-män-rörelse.

Och frågan om mer vardagliga problem som inte är så extrema som fängeler och krig är skolan.

Pojkar presterar uselt i skolan för att man feminiserat skolan. Istället för att kunna nåt, ska man istället kunna problematisera. Eftersom flickor/kvinnor hellre babblar än dyker ner i kunskapsdetaljer men pojkar/män gör tvärtom har man vridigt hela betygsbelöningssystemet från kunskap till svammel.

Högskoleproven ändrades flera gånger när jag gjorde dem på 90-talet för att kvinnor inte fick så bra poäng. Man minskade på matematik/logik delarna och utökade språk delarna för att ge favör till kvinnor.

Källa på detta tack.

Citat:
Eller att man sänker krav på poliser, brandmän, körkort. För att kvinnor inte kan prestera som män kan, som är de som byggt upp allt vi ser idag.

Feminismen sänker kvaliteten och förmågan i hela det Svenska samhället.

Vilka krav är det du menar att man sänkt?
Citera
2021-08-19, 20:09
  #141
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TyrgilScramasax
Nu har den mest PK-stående och -aktive socialistaktivisten på hela Flashback sagt att det är okej.
Då måste vi alla lystra till det! Och därmed basta!

Nej. Avsaknaden av nyans i eran syn på feminism fortsätter att lysa starkt.
Citera
2021-08-19, 20:11
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hbtq4life
Gemene man som läser detta vet inte sånt och brukar uppskatta källor, plus att källor får tyst på idioter i förväg.

Tja man kan googla på Radvinsky så får man upp andra individer med samma namn som är kunniga i Hebreiska och/eller bor i Israel.

Det är väl känt att judar äger och styr en stor majoritet av företag inom porrindustrin i USA.

Redan för 100 år sedan var de djupt involverade i vad som då kallades "vit slavhandel" och idag kallas för trafficking - i Östeuropa och framför allt Wien. Detta var en av grundorsakerna till att nazisterna vände sig mot just judarna. Ännu idag kan man i många europeiska storstäder se att de judiska kvarteren ligger nära bög- och sexkvarteren.

Efter murens fall började judar exploatera unga ukrainska kvinnor och traffickerade dem till Israel som sexslavar. Här en artikel om detta i självaste NY Times från 1998:

https://www.nytimes.com/1998/01/11/world/contraband-women-a-special-report-traffickers-new-cargo-naive-slavic-women.html

Detta är den ekonomiska och kulturella kontexten till varför Leonid Radvinsky med 100 % säkerhet har judisk bakgrund. Han fullföljer en lång tradition av ekonomiskt och sexuellt utnyttjande och har med hjälp av ny teknologi tagit samma affärsidé in i den digitala tidsåldern och internet. Jag gissar att hans affärsidé hyllas av judiska nationalekonomer för dess "skalbarhet".

/Johan
Citera
2021-08-19, 20:12
  #143
Medlem
Trollfeeders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Du har gått på propagandan angående att en kvinna ska kunna bete sig precis hur som helst och fortfarande kunna kalla sig feminist. Det är ett falskt narrativ.

Nej, det är du som inte fattar att det finns många grenar av feminism.
Citera
2021-08-19, 20:16
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Så kallad liberal och sexpositiv feminism existerar inte i verkligheten. All feminism kan sammanfattas som att kvinnor är offer och män är förövare. Om feminismen vore liberal så skulle de inte kalla sig femi-nister överhuvudtaget. Rätten att få vara en hora och slampa är alltså ingen åsikt som är kompatibel med en kamp mot sexismen och patriarkatet.

Hon kanske bara är kåt? Tack för att du tipsade om hennes onlyfans!!

Sexpositiv feminism men den är tyvärr inte så vanlig i sverige. Här är det rätt mycket hyckleri rent allmänt. Typ att det är förbjudet för män att köpa sex från kvinnor men att Bianca Ingrosso kan betala för att få Yoni masserad. Tyvärr finns det många väldigt uppmärksamhetskåta personer som får höras och synan i hög grad i sverige, Cissi Wallin, Ekis Ekman osv, som är emot denna typ av feminism.

Sexarbetare ser lite mer nyktert på offer/förövare-dynamiken. Tex: du är offret som köper min fitta och inte får nån gratis, men jag gillar dig ändå för du ger mig pengar. Det är därför de själva ofta är emot sexköpslagstiftningen i sverige, men det märks inte på grund av att bara de "trasiga hororna" samt människohandelsoffren syns i media. Jag ser ingen konflikt i att en hora kallar sig feminist. Jag älskar för övrigt onlyfans, det har demokratiserat porren.
__________________
Senast redigerad av pruttmongo 2021-08-19 kl. 20:19.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in