Citat:
Ursprungligen postat av
virvelbagg
Fortfarande kan du inte ens säga en enda region som inte accepterar mognadsbedömning. Vilket skämt du är.
Kan någon annan göra det?
Hade varit intressant att fått detta klarlagt. Finns det regioner som inte accepterar mognadsbedömning när det gäller vaccination på 16-17 åringarna? Jag har försökt att hitta någon region men alla jag kollar upp accepterar mognadsbedömning men en del föredrar samtycke från vårdnadshavare och en del föredrar mognadsbedömning men kan acceptera vårdnadshavares samtycke istället.
Du förstår fortfarande inte informationen du läst. Läs den igen.
För övrigt har jag inte hävdat att någon region motsätter sig mognadsbedömning. Initialt hade du en poäng i att vissa regioner godtog modellen men det har jag ju redan påpekat att du hade rätt i och att jag även delar din åsikt (?) att den är skev.
Du behöver lugna ner dig. Gå tillbaka till den ursprungliga länken och läs den långsamt, detta eftersom du missuppfattat den. Sluta med ditt tramsande i att utkräva någon slags ”sista ordet-seger”.
Nej. Barn kommer inte radas upp i skolkorridorer och få sprutor bara för att skolsköterskan ser att de kan svara ja på 6 frågor.