Citat:
Ursprungligen postat av
LuiLui
Det du skriver kortfattat är: ”Kvinna, foga dig så blir allting bra”
Det handlar om MÄNNISKANS RÄTT TILL FRIHET. Inte endast kläder såklart, alla livsval i stort. Att inte vilja gifta sig, att vara öppet homo/bisexuell eller what ever, att studera, att bada i bikini, att bli stridspilot eller raketforskare eller gatusopare.
Att få vara FRI.
Vi måste alla foga oss, även våra män behöver foga sig. Det är inte ofrihet att behöva foga sig efter en satt ordning. Vad du snarare säger är att du vill göra en poäng av att aldrig foga dig, och det är den mentaliteten som gjort väst till ett pillerknaprande, självmordsbenäget tivoli.
Nej, det är inte frihet att leva individualistiskt. Du talar om en individuell möjlighet att få göra vad man för tillfället känner för, men jag kan lova dig att afghanska kvinnor inte känner för att dansa nakna på torget. Du får inte heller göra vad som helst, men eftersom du har en ateistisk, humanistisk idevärld samt egna normer som rimmar med samhället du lever i så ser du inte det.
Varenda muslim jag träffat i den muslimska världen blir förskräckta över hur kvinnor i väst behandlas och över vår "fruktansvärda respektlöshet mot kvinnor".
Det finns egentligen endast två möjliga vägar bort ur det kulturella kvinnoförtrycket;
Antingen islamism, vilket trots allt blir en förbättring.
Eller, så koloniserar vi Afghanistan permanent och placerar ut ockuperande västerlänningar på samtliga poster (myndigheter osv).