Citat:
Ursprungligen postat av
Freppaa
Har du svårt att läsa? Jag prata om kinas värderingar inte nån jävla taliban eller konsekvenserna av kinas värderingar. Som förövrigt är nada, så länge talibanerna får vapen, lite cash i fickan osv får kina göra lite som de vill.
Exakt Kinas värderingar krockar med Talibanernas.
Så du tror ärligt talat att kineser skulle kunna få etablera storskalig gruvdrift med kinesiska arbetare i afganistan?
Eller tror du man kommer använda sig av "kvalificerad" afghansk personal?
Vidare så måste man bygga upp infrastruktur i landet för att få det att funka.
Det krävs alltså stora investeringar samtidigt som riskerna är höga med instabilitet som kommer råda i många år framöver.
Att Kineser skulle kunna tänka sig att sälja vapen är en sak men vad jag beskriver ovanstående är något helt annat.
Talibanerna kan ju lika gärna bestämma sig för att lägga beslag på allt när det är färdigbyggt och hävda att det tillhör landet.
Skulle Kina riskera en krig i afganistan som kan försvaga partiets ställning i Kina för en sån sak?
Nej knappast.
Kineserna är extremt sluga och försiktiga, man ger sig bara in i saker som man vet att man kommer vinna till skillnad från USA.