2021-08-15, 16:39
  #181
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ningudo
Menar du att det hållit de där löftet eller inte?
Ja än så länge. Det fanns viss oro i detta nu från deras gelikar/släktingar i Indien över deras säkerhet.
Men det verkar vara lugnt.
Talibanerna vill ha bra relationer med Indierna.
Citera
2021-08-15, 16:40
  #182
Medlem
EndGames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cents4
Självklart är det så. Bara att ta en titt på när ISIS tog över Mosul inom ett dygn och världen var "chockade" över hur fort det gick. Har man lokalt stöd så kan man ta över vilken stad som helst i världen. Talibanerna har alltid haft stöd i många delar av Afghanistan. Den som säger annat pratar skit. Grottmänniskor är grottmänniskor.

Som jag uppfattar det är det inte så mycket talibanerna som har ett starkt stöd som att USAs marionetter i Kabul aldrig uppfattats som legitima ute i byarna? Hela den afghanska armen kollapsar på en månad trots miljarder i nedplöjt bistånd och träning. Sanslöst vilket misslyckande det 20 åriga projektet var.
Citera
2021-08-15, 16:40
  #183
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Katastrofen1
Kan du utveckla vad du tycker är fel i hans resonemang?
Allt är planlagt in i absolut minsta detalj.
Citera
2021-08-15, 16:40
  #184
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Vår naiva utrikesminister lovad stöd till Afghanistan men inte till talibanerna. Som om det skulle vara en möjlighet när de kontrollerar allt i landet. Hon som är van att göda korrupta tjänstemän ser nog mellan fingrarna med att göda talibaner allt under godhetens täckmantel.

Om Sverige fortsätter att bidra med miljardbelopp nu, så stödjer de dessa Talibanerna, kanske presidenten kommer nu till Sverige och alla de andra stollarna. Börjar bli lite trött på hela cirkusen som detta land har snöat in på, verka bara finnas ett land i hela världen att komma till och det är Sverige.
Vad ska man säga.
__________________
Senast redigerad av explorers 2021-08-15 kl. 16:43.
Citera
2021-08-15, 16:41
  #185
Medlem
ningudos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Nej de vill dom inte alls, de är bara rädda och tyr sig till den de tror är starkast. Ett folk på stenåldersnivå kan inte förväntas förstå och välja andra alternativ. Du kan sticka dit så blir vi av med dig.
Ja vilka vettskrämda människor går ut och välkomnar dem skräckinjagande terroristerna? Vakna upp. Västs bild av talibanerna har alltid varit fel. Hade minoriter i landet fruktat talibaner hade våldsamma strider brytits ut nu. Om shi'iterna hade t.ex fruktat talibaner hade de försvarat sina områden, istället ser vi fredligt övertagande. Talibanerna är inte extrema Daeshiter.
Citera
2021-08-15, 16:42
  #186
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av explorers
Om Sverige fortsätter att bidra med miljardbelopp nu, så stödjer de dessa Talibanerna, kanske presidenten kommer nu till Sverige och alla de andra stollarna. Börjar bli lite trött på hela cirkusen som detta land har snöat in på, verka bara finnas ett i hela världen att komma till och det Sverige.
Vad ska man säga.

Nej han kommer inte hit. Han har pengar och kontakter. Varför ska han fly till Sverige? Sossebidraget är inte intressant för honom.
Citera
2021-08-15, 16:42
  #187
Medlem
Soterns avatar
Det enda vi kan vara säkra på är att flyktingströmmen till Sverige av skäggbarn kommer öka.
Citera
2021-08-15, 16:42
  #188
Medlem
ningudos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ravatos
Finns det någonstans man kan följa detta? Twitter eller nåt?
såg själv twitter, sök på hashtagen #taliban så lär du hitta videos
Citera
2021-08-15, 16:43
  #189
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av bulletproofsoul
Nej han kommer inte hit. Han har pengar och kontakter. Varför ska han fly till Sverige? Sossebidraget är inte intressant för honom.

Det var lite ironi
Citera
2021-08-15, 16:44
  #190
Medlem
EndGames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av adaptern
Nej jag menar att USA vet precis vad dom gör.
Jag menade inte att kritisera dig, ber om ursäkt för det, men allt detta är planlagt in i minsta detalj.
Ingen fara, det här är flashback här är tonen rå men hjärtlig.

Jag tror inte det är planerat USA hade aldrig en realistisk chans utifrån sina förutsättningar. Kabul uppfattades som en korrupt marionett och hade aldrig legitimitet i de breda folketlagren.

På din höjd har man i realiteten endast kontrollerat en stadsstat.
Citera
2021-08-15, 16:44
  #191
Medlem
Gefundenes Fs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackdasen
Här kan man se hur talibanerna mottas av folket. Detta får man dock inte se i media...
https://twitter.com/paykhar/status/1426882992551649281

De vet att välkomna sina nya herrar att sitta och sura i ett hörn då får man inget jobb ingen mat och kan bli av med huvudet.

Men om de tänker ett steg längre så kanske de inser att Afghanistan saknar allt utan humanitärt bistånd blir det svält. Väst kanske inte ger talibanerna något alls. Då blir det svält.
Citera
2021-08-15, 16:44
  #192
Medlem
Katastrofen1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av adaptern
Allt är planlagt in i absolut minsta detalj.

Ja, du menar så. Ja, det är det antagligen. Allt för att hålla igång och profitera Industrial military complex.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in