2021-08-15, 16:34
  #169
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av leRoiSoleil
Wow, tänk om man kunde få Röfvén & co att lova att den svenska majoriteten skall lämnas ifred!

Nu under covid-19 lär inte många komma in.

Det är en säkerhetsrisk
Citera
2021-08-15, 16:34
  #170
Medlem
EndGames avatar
Det här måste ju gå till historien som ett av USAs största militära misslyckanden. 20 års militärt engagemang putsväck. Dom lirade sig med en minoritet västvänliga storstadspartier och allt talibanerna behövde göra var att dra till Pakistan och vila lugnt i insikten att "americans have watches we have time"

En månad för att återta hela landet det är häpnadsväckande.

Nu ska väl västvärlden försöka modernisera den dödskulten med löfte om bistånd och enstaka drönarattacker. Fruktansvärt pinsamt.

Afghanistan år verkligen imperiernas kyrkogård.
Citera
2021-08-15, 16:35
  #171
Medlem
ycwms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cheddarjoe
Igår: Ann Linde, vi ser inga problem med att bedriva ambassadens uppgifter, resten av världen flög hem.
Idag: Ingen såg att utveckling i Afghanistan skulle ske så snabbt. Blixt kallar hem all personal.

Sverige som vanligt behöver se olyckan innan man gör något åt det, resten av världen har politiker som har ögon och hjärna, efterblivna jävla idioter som styr. Vi behöver ett IQ test för att bli politiker.

Lite väl mycket "vi såg det inte komma" från den här regeringen kan man tycka..
Citera
2021-08-15, 16:36
  #172
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av EndGame
Det här måste ju gå till historien som ett av USAs största militära misslyckanden. Dom lirade sig med en minoritet västvänliga storstadspartier och allt talibanerna behövde göra var att dra till Pakistan och vila lugnt i insikten att "americans have watches we have time"

En månad för att återta hela landet det är häpnadsväckande.

Nu ska väl västvärlden försöka modernisera den dödskulten med löfte om bistånd och enstaka drönarattacker. Fruktansvärt pinsamt.
Du hade nog inte tur när du tänkte där.
Citera
2021-08-15, 16:36
  #173
Medlem
Cents4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spinnacer
60 000 talibaner tog över hela Afghanistan (40m invånare) på en månad. "Omvärlden chockad" .
Kan det vara så att Talibanerna alltid haft folkligt stöd och den 20-åriga närvaron och miljarder i bistånd endast gått i fickorna på en värdelös, korrupt, USA-sponsrad regering?

Nu kommer detta säkerligen bli vårat problem. 500 000 öst-iranier och afghaner kommer söka asyl i Sverige inom 6 månader.

Självklart är det så. Bara att ta en titt på när ISIS tog över Mosul inom ett dygn och världen var "chockade" över hur fort det gick. Har man lokalt stöd så kan man ta över vilken stad som helst i världen. Talibanerna har alltid haft stöd i många delar av Afghanistan. Den som säger annat pratar skit. Grottmänniskor är grottmänniskor.
Citera
2021-08-15, 16:37
  #174
Medlem
EndGames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av adaptern
Du hade nog inte tur när du tänkte där.

Gissar att du tänker att Vietnam trumfar det här?
Citera
2021-08-15, 16:37
  #175
Medlem
Här kan man se hur talibanerna mottas av folket. Detta får man dock inte se i media...
https://twitter.com/paykhar/status/1426882992551649281
Citera
2021-08-15, 16:37
  #176
Medlem
Gefundenes Fs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Talibanerna har lovat att den Hinduiska och Sikhiska minoriteten ska lämnas ifred, och de har rätt att utöva sina religioner.

De vill inte skrämma skiten av folket innan de har makten. De måste börja tänka på hur de ska finansiera sitt talibanavälde och börjar de slakta minoriteter får de besvär med hela världen och inga bidrag inte ens Ann Lindes.
Citera
2021-08-15, 16:38
  #177
Medlem
JewBidens avatar
Joe Biden

https://sputniknews.com/asia/202108151083609296-blinken-we-warned-taliban-of-a-swift-and-decisive-response-if-it-interferes-with- us-personnel/

Citat:
There’s going to be no circumstance where you see people being lifted off the roof of the embassy of the United States from Afghanistan. he said.
Citera
2021-08-15, 16:38
  #178
Medlem
Ravatoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ningudo
Ja rekryteringen har uppenbarligen gått galant för talibanerna. Folket fick smaka i 20 år av USA med en marionett regering, folket ville ha tillbaka talibanerna. Räkna inte med att västmedia ger en rättvis bild av talibanerna och deras förankring bland befolkningen. Medans aftonbladet skriver idag om vettskrämda afghaner i Kabul, ser man istället hur folk lämnar hemmen i Kabul för att välkomna talibanerna.

Finns det någonstans man kan följa detta? Twitter eller nåt?
Citera
2021-08-15, 16:39
  #179
Medlem
Katastrofen1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av adaptern
Du hade nog inte tur när du tänkte där.

Kan du utveckla vad du tycker är fel i hans resonemang?
Citera
2021-08-15, 16:39
  #180
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av EndGame
Gissar att du tänker att Vietnam trumfar det här?
Nej jag menar att USA vet precis vad dom gör.
Jag menade inte att kritisera dig, ber om ursäkt för det, men allt detta är planlagt in i minsta detalj.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in