Citat:
Ursprungligen postat av
BallaKlava
Jag bidrar bara med lite perspektiv. Vi har nu en livrädd befolkning som vill att alla ska ta ett helt nytt vaccin mot ett helt nytt virus (som med 99% sannolikhet har läckt ut från ett laboratorium), men var var du och alla andra som brydde sig så mycket om era medmänniskor innan pandemin? Varför stämplades inte judestjärnan in i pannan på alla rökare förra seklet? Är det först nu du börjat "tänka på andra", eller följer du en agenda?
Nej, du postar bara i Covid-trådar. Alla rökare som dör skiter du i.
Du får nog hitta på några bättre perspektiv än att jämföra covid och rökning.
Alla vet att båda är skadliga och många föredrar uppenbarligen att dö av rökning (vilket är ett fritt val).
Jag ser inte den livrädda befolkningen som du tydligen ser, var finns den?
Däremot har jag sett alla som är ute och njuter av sommaren; fullproppade badstränder, trängsel i fjällen och massor av nya fritidsbåtsägare.
Jag ser också köer till vaccinationsmottagningar även om de varit korta nu i sommar.
80 % av 18+ är uppenbarligen inte livrädda för vaccinen, du tillhör en minoritet.
Många rökare tyckte i princip att de fick en stjärna i pannan när det inte längre var tillåtet att röka på restauranger mm, men men ganska snabbt blev det mera positiva tongångar.
Hjälmtvång på moped och motorcykel och krav att använda säkerhetsbälte var en period det värsta som hänt mänskligheten. Idag är det få som tycker det är något konstigt.