Citat:
Ursprungligen postat av
Fittheligeande
Fattar inte varför en del vaccinerade blir så sura på oss som inte vaccinerat oss. Du är vaccinerad så om vaccinet fungerar som det ska är du skyddad. Så varför denna rädsla? Som jag har förstått det så minskar vaccinet endast symptomen och i vilken grad man blir sjuk också. Men det är tydligt att det är rädsla och flockbeteende som styr och inte logik i första hand.
Logiken är att så länge det finns ovaccinerade så är risken större att nya mutationer utvecklas när de ovaccinerade blir smittade.
Samma risk finns givetvis även om vaccinerade blir smittade, men jag tror att den risken är lägre (min spekulation).
I praktiken har detta nog rätt liten betydelse så länge inte större delen av världens befolkning är vaccinerade.
Jag tror att de flesta som blir "sura" blir det för att en del som inte vill vaccinera sig även argumenterar för att andra ska låta bli. Detta skulle vara helt okej om det fanns något som visade att vaccinet var väldigt skadligt och helst mera skadligt än covid-19.