Citat:
Ursprungligen postat av
bosseriks
Intressant läsning för ev. daytraders.
Forskare har fått tillgång till intern daytradingstatistik från flera mäklarfirmor, med hjälp av informationen kan de dra vissa slutsatser.
Forskningsresultaten bygger således inte på intervjuer med daytraders utan de verkliga utfallen i deras affärer. En absolut majoritet slutar med daytrading efter några år, antingen helt utan kapital eller med ett kraftigt reducerat kapital.
Låt oss anta att en person har 200 000 kronor att placera.
Alternativt nummer 1 är att sätta pengarna i en indexfond, vi antar att börsen stiger med 15 procent detta år.
Efter årets slut har kapitalet vuxit till 230 000 kronor.
Alternativt nummer 2 är att ägna sig åt daytrading med kapitalet. Daytradern lyckas få ett courtage på 0,1 procent.
Varje dag köper han aktier för hela kapitalet, aktierna säljs när dagen är slut.
Daytradern betalar 0,1 procent på 200 000 kronor (200 kr) vid köpet och lika mycket vi säljer, summa 400 kronor om dagen.
Han (nästan alltid en man) håller på 250 dagar under året och betalar 250 * 400 kronor, summa 100 000 kronor.
För att hålla jämna steg med en vanlig indexfond måste daytradern ha och avkastning på 65 procent under året (130 000/200 000 = 65%). Det är orimligt att räkna med att uppnå en så kraftig överavkastning Jämför med börsens genomsnitt.
Det kan bara åstadkommas genom ett extremt högt risktagande eller en utomordentlig skicklighet.
En ”bagatell” i sammanhanget är att personer skulle kunna ha ett avlönat arbete vid sidan av sitt ägande av indexfonden.
En äkta daytrader hinner inte med ett vanligt arbete.
Uppgifterna är hämtade ur. "Aktie och Fondhandboken" av Björn Wilke.
Men du glömmer idag tradar man med leverade, aktier upp till 5-20X pengarna och FX, index, råvaror upp till 500X
Så med ditt exempel med 200k kan man trada upp för 4 miljoner i aktier. Så betyder om du tradar något som rör sig 1% har du gjort 20% vinst på eget kapital.
Sedan handlar man courtage fritt även idag.