Citat:
Ursprungligen postat av
DeValera
Jag kan inte hålla med om ordet blåsa i detta sammanhanget. Priset befinner sig inom marknadsvärdet, han har haft rätt god tid att tänka igenom affären och har kunnat göra sig okontaktbar långt innan köpekontrakt tecknades.
Visst finns det saker som man kan resa frågetecken kring, det här med att det är personer som befinner sig i en jävsförhållande med Ebba som är med i affären, som jag tycket att hon har varit oförsiktigt med. Som partiledare är det mycket viktigt att se till att ryggen alltid är fri, att minsta lilla grej kan blåsas upp. Affären hade säkert kunnat skötas bättre, men att kalla detta för en blåsning är att gå för långt, om man inte kan presentera bevis för detta.
Jag undviker att gå i längre svaromål om att det såklart är mest synd om SD, tänker att det finns några järnrör, lite bombpreparat och lite hot och sånt som blåst förbi relativt smärtfritt.
Juholt fick ju löpsedel väja dag i 10 månader för att han hade reguljärt dambesök i sin politikerlägenhet utan att ha anständigheten att kräva henne på hyra.
Hursom, själv tycker jag fastighetsaffärer liknar rätt mycket en blåsning eftersom alla inblandade är just Ebbas kompisar.
Esbjörn befinner sig i ett underläge på så många sätt, han är lite gammal, inte lika snabb i huvudet längre.
Hon är ung och känd. Framfusig och expert på att prata och argumentera.
Till hjälp har hon en mäklare och en PR-konsult, alla tillhörande hennes personliga krets.
Han sitter själv med sina minnesproblem och sin tremor.
Säger nej ett par gånger först.
Tycker att dom tjatar väldigt mycket.
Plötsligt är kontraktet påskrivet liksom.