Citat:
Ursprungligen postat av
JustLikeMoney
Går att läsa FUP + Dom här nu:
(FB) Kriminell grupp från Stockholm kopplas till brutalt rån 20/11 -20 på Hertsön Luleå
Gäller alltså ett annat ärende som involverar Shottaz i Luleå.
Strålande!
Då kan jag revidera ett äldre inlägg:
Den 4 november 2020 tas Y*hye för olovlig körning på Bastugatan i Luleå i sin avställda BMW 320i Limousine. Han uppger sig vara på väg från Porsön, en stadsdel i Luleå, för att hämta en vän i centrum.
Den 7 november 2020 tas Bahn*n för olovlig körning och drograttfylla på Nya Brogatan i Luleå. Han uppger sig bo i närheten och är på väg till macken dit det är högst 4 minuter. Bilen är Ys avställda BMW.
Den 18 november stoppade polisen en bil i Boden. I bilen satt Y och bilägarens nu 20-åriga dotter Reb3cc* Beckm*n som agerade chaufför. Bilen stannades ytterligare en gång senare samma dag och då hade Ninow tillkommit.
Den 20 november misstänks Y, N och B ha genomfört ett rån på Hertsön. De frias senare för det trots hyfsat bra bevis. BO, som vittnade mot de tre, har nu försvunnit ur den publika folkbokföringen. R misstänks ha agerat chaufför men åtalas aldrig.
Den 22 november stannades samma bil i Rinkeby. I bilen hittades R, Y, N och B. R misstänks för drograttfylleri och förlorar (tillfälligt?) körkortet.
Bilen stoppas igen den 24 november och nu är de tillbaka i Boden. Samma 4 i bilen.
Den 1 december köper Rs mamma en mercedes av 2016 års modell av en bilfirma i Stockholm.
Den 4 december stoppas två bilar på E4 strax söder om Luleå. Den ena bilen är den nyinköpta mersan och körs av Y med N som passagerare. Den andra bilen är en hyrbil som körs av R. Hennes mamma uppger att hon bett R köra upp mersan från Sthlm.
Den 27 december stoppar polisen mersan i Luleå. I bilen finns R, Y och N.
Slutsatsen blir väl att R3becc* har skaffat sig ordentliga problem. Både hon och hennes bror S*muel (18) är straffade tidigare. S är vän på fejjan med SV som för tillfället sitter häktad för mord på FL.
FUP ger inga indikationer på kopplingar med någon av de ovan nämnda och FL eller SV.