Citat:
Ursprungligen postat av
Leland1979
På vilket sätt är sambandet glasklart?
Det som bestämmer vilken. virusvariant som blir dominerade är virusets R-tal. Ger vaccinet ett bra skydd mot det ursprungliga viruset kommer vaccinerade inte att sprida detta (vilket sänker den varantens R-tal) men kommer det mutationer som vaccinet har sämre skydd emot kommer dessa gynnas (få ett högre R-tal).
Längre förklaring lånad från Bo Engwall nedan:
De som haft infektionen får inte bara ett immunologiskt minne via antikroppar, utan även via en bred T-cellsimmunitet. Den är riktad mot virusvarianternas INRE KONSERVERADE proteiner.
Där ingår sådana proteiner som är fundamentala för virusets funktion och de kan därför inte ändras i så hög grad utan att viruset blir funktionsodugligt. Så de inre proteinerna blir i hög grad oförändrade även med nya virusvarianter. Därmed sprider vaccinerade nya varianter medan de som haft infektionen inte för det.
Den viktiga riktigt breda T-cellsimmuniteten fås således endast genom covid-19 själv, OM man inte i framtiden lägger till koden för konserverade inre virusproteiner i mRNA-baserade vacciner, eller som man kan kalla prevacciner, eftersom det är kroppens egna celler som med hjälp av det tillförda mRNAt tillverkar de proteiner som utgör det verksamma vaccinet.
En fråga är om vaccinbolagen är intresserade av ett vaccin som det blir mindre behov av att förnya ofta?