Citat:
Ursprungligen postat av
Surtruten
Spännande åsikt om det stämmer.
Några exempel skulle vara intressant om du kan dela med dig av.
Loggade just in på NEJM. Det första jag ser är “Special Article: Racial Inequality in Prescription Opioid Receipt”. Längre ner hittar jag ”Review Article: Substance Use among Men Who Have Sex with Men”. I princip varje tidskrift försöker numera övertrumfa varandra i att vara woke.
Jag läste även någonstans att NIH nu kräver så kallat diversity and inclusion perspektiv när forskare ansöker om bidrag och att forskargrupperna ska ha en viss andel från ”minoriteter”.
Angående Biden. Googla Hunter Biden computer big guy så hittar du en hel del. Detta censurerades av twitter, Facebook, New York Times innan valet.
Det är som sagt lätt att förstå varför många misstror etablissemanget dessa dagar och det är bara sunt. Men just när det gäller vaccinet så är det ändå rätt att ta det trots att PK också vill att man ska ta det. Det borde vara en plikt för varje vit man att ta Trumpvaccinet.