Citat:
Ursprungligen postat av
Love.Thy.Neighbor
Men Tegnells uttalande är ju daterat, kolla datumen på när vardera text är publicerad, Aftonbladets artikel är ju publicerad ett par veckor efter uttalandet från Tegnell, så det blir nog som Richard Bergström säger, vilket också samstämmer med uppgifter jag läst på andra håll, i internationell media,har för mig jag hörde om detta för första gången redan i mars, att redan fullvaccinerade skulle behöva påfyllning med boostershots:
https://twitter.com/camus37/status/1376108690756018176
Det verkar ju också som att det kommer att behövas fler boostershots utöver det, en fjärde och femte osv. Undrar hur många sprutor som kommer att krävas för att bli "fullvaccinerad" om mRNA-vaccinen försämrar eller förstör immunförsvaret på något sätt.
Jag ser inget konstigt i det.
Tagit influensavaccin varje år sedan mer än 20 år.
Nej, jag tillhör ingen riskgrupp men hatar att vara sjuk och varje dag som frisk är av mig högt värderad.
Och när lösning finns på att minska risken att bli sjuk är det fantastiskt.
Hade influensa hösten 1993 och hade hög feber i nästan 10 dagar och det vill jag aldrig mer uppleva.
Fullvaccinerad mot covid och inte haft covid. 0 sjukskrivningsdagar de senaste 10 åren och väldigt lindriga förkylningar som jag kunnat jobba ändå men givetvis hållt mig borta från andra de dagarna så man inte sprider smittan.
Vaccin mot covid är inget 100% skydd men minskar risken att bli allvarligt sjuk är tillräckligt för mig.
Tar gärna en påfyllnadsdos varje år.