Det bidde inte en tumme
Man slutar inte att förvånas över tidningen Dagens pompösa självbild - ”Dagen granskar”. En slogan
i bästa kvällstidningsstil. Drevet mot Mattias Lekardal och DFM har nu pågått i 3 veckor (i morgon).
Vem fan orkar räkna dagar? "Drevet" kommer fortsätta så länge skojarna fortsätter.
Och efter att alla artiklar (ca 10 stycken) i varierande utrymmen har vältrats på läsarna bidde det inte en tumme.
Tommy räknar som när han räknar DFMs medlemmar. Jag får det till sex artiklar, varav en av dem är en dementi från DFM själva. Noga räknat två, då den sista dementin var lite svår att ta på allvar och det var ju inte Dagens fel.
När vi ( DFM’s styrelse) har tittat på alla anklagelser, antaganden och insinuationer denna tidning har vräkt på oss så har man lyckats gräva fram försenade inkomstdeklarationer och att Mattias Lekardal kontinuerligt betalar in medel för en skatteskuld i ett av hans bolag, ett bolag som det sitter flera ansvariga i styrelsen. Men dessa styrelseledamöter var inte intressanta för Dagen.
"Anklagelserna" om deklarationer och ekonomi var egentligen inte ens anklagelser, till en början, utan bara konstateranden från offentliga uppgifter. De har visat sig vara korrekta uppgifter då, även om Mattias (trots sina enormt många sjukdomar) ändå lyckats lämna in dem till slut. Men det var som sagt aldrig någon intention från Dagen att göra det till en huvudfråga. Mer kanske att belysa att DFM som företag var lika illa skött som "Profetens" privatekonomi. Hans övriga bolag är bara intressanta om dessa brevlådeföretag används för att tvätta pengar med DFM, men det kanske kommer lite senare?
Detta är allt man vetenskapligt har kommit fram tills.
Nu ljuger "Tommy" igen. Man har även kommit fram till "Profeten" sålt en tavla till en dam under falska förevändningar. Något som kallas bedrägeri och kan ge upp till två års fängelse. Dagen har faktiskt bevis på att Bukowski kallat tavlan ett original, men en illustration. De har bett "Profeten" berätta lite om sin egen värdering av tavlan, vilket han vägrar göra. Det gör ju att man än mer tror han gjort detta med ont uppsåt. Vidare har han försökt förmå tanten att skriva på ett sekretessavtal för att få tillbaka sina pengar. Det känns liksom inte ok någonstans det där.
Allt annat är irrationella känslor. När jag frågar reporter Thomas Österberg hur många det är som har ringt honom för att klaga på Mattias Lekardal så svarar han; 5-6 personer. Det bidde inte en tumme. Vilken andlig ledare, som har varit i tjänst i 30 år, har inte 5-6 människor som har vissa antipatier mot henne eller honom?
Vad är "allt annat"? Det är inte intressant hur många som ringt Dagen för att klaga på Lekardal (varför skulle de? Det är snarare anmärkningsvärt att 5-6 personer faktiskt har ringt Dagen!) Som någon redan skrivit här, det är skillnad på att klaga på kyrkklockorna ringer för högt än att någon begår brott.
I dagens artikel är det samma notoriska behov av att svartmåla, blanda korten och allmänt dräpa ML’s karaktär.
Notoriska behov... var en rätt snygg formulering. Men den artikeln sammanfattar ju bara vad DFM själva sagt. Det är snarare ett försök till en balanserad artikel där man vill återge vad DFM påstår. Vilket man gör. Men det DFM påstår stämmer ju inte.
Dagen försöker nu på punkt efter punkt använda sig av omskrivningar, allt för att föra läsaren bakom ljuset.
Det finns inga omskrivningar. Det är fakta. De som är experter på omskrivningar är DFM. Faktum är att "Tommy" själv (förmodligen och förhoppningsvis omedvetet) använder sig av samma retorik som satanister när de häcklar själva kristendomen. De flesta känner väl till det upp-och-nedvända korset. En del har använt baklängesmusik (enligt rykte), man läser Fader vår baklänges och man urinerar på oblaterna. Det bakvända är naturligtvis ett sätt att skända kyrkan genom att använda trots för att skymfa kristendomen. Trotset är Tommys signum. När han svarar på frågor svarar han med en motfråga. Är han anklagad, anklagar han tillbaka. Precis som nu. "Tommy" har ingen aning om "Profetens" konstaffärer, så det blir bara löjligt när han ska föra hans talan.
Dagen ljög om inkomstdeklarationerna.
Men de gjorde ju inte det. De tog fram de publika siffror som fanns. Sedan bad de "Profeten" att förklara, men det gjorde han inte eftersom han var så sjuk. Men han var inte sjukare än att han hann lämna in handlingar och deklarationer för alla sina bolag och annat. Han kunde ha sagt, ja, jag var sen. Sorry. Vilket han gjorde, senast i måndags. Men då hade tåget gått. Och därmed erkände han ju, trots... "Tommys" lögner att Dagen hade rätt i sak. Något som "Tommy" nu återigen verkar ha glömt.
Idag skriver man att de kom in efter att Dagen hade sökt ML. Deklarationerna med alla bokföringar i tre! bolag fixar man inte på 10 dagar. Givetvis var alla dessa bokföringar under arbete då Dagen sökte ML och då Dagen publicerar (30/6) att deklarationerna inte är inlämnade ljög man medvetet. Den 30/6 var nämligen alla bokföringar gjorda och deklarationerna inlämnade. Det hade de varit oavsett om Dagen hade ringt eller inte.
Det här är så vanvettigt skrivet att man inte förstår vad det betyder. "Tommy" trollar med datum och siffror för att skapa sataniska rökridåer. Vi har alla sett skatteverkets papper på DFMs sida och de är stämplade i början av Juli. Punkt.
Vidare skriver nu Thomas Österberg om sin påhittade historia gällande ML’s årsinkomst som följer; Den 30/6 skriver Dagen att ML tjänar 1.4 miljoner om året och är den högst betalade invånaren i hela Sköllersta. När undertecknad lägger korten på bordet visar det sig att hans årslön är 176 000 kr. Idag förmår Thomas Österberg att göra konststycket att lägga in posten ”inkomst av kapital” som lön och på nytt ljuger Dagen när de skriver att ML tjänar 46 000 kr i månaden.
Nej, ML har tagit ut 15 000 kr i månaden!
Nej, det är ingen påhittad historia. Den inkomstuppgiften var offentlig då och eftersom "Profeten" klantat sig så såg det ut så. Han hade kunnat säga, sorry jag blev viss skönstaxerad, men han blev förhindrad av sjukdom att säga det. Man kan också tänka att det var ju tur för "Profeten" att han den årsinkomsten på papper när han gick för att leasa sin nya bil. Hade han haft 15.000 i månaden hade han fått leasa en cykel istället för en Mercedes Limousine av 2021 års modell. En bil som kostar cirka 8000 i månaden. Då har han i alla fall 7000 kronor kvar att skicka till U-hjälpen.
Det ska jämföras med en pingstpastor i Sthlm som tar ut ca 65 000 kr i månaden + pensionsinsättningar från sin stackars församling. Med sociala avgifter och andra extravaganser kan vem som helst räkna ut att pastorn kostar sin församling ca 1,5 miljoner kronor varje år.
Ha ha, varför ska man jämföra det? Har den pastorn sålt tavlor till sina medlemmar? Hans deklarationer är uppenbarligen granskade och inlämnade. En pastor bestämmer inte sin lön själv och gör han det kommer Dagen definitivt att undersöka det. Men vilken pastor är det? Eller har "Tommy" hittat på detta? Kanske är det någon han har ett horn i sidan till? Annars är det väl bara att gratulera att det finns en pingstkyrka som tjänar så mycket pengar att de har råd med en sådan lön?
Kanske det vore något för Dagen att granska. Hur är det möjligt att som pingstpastor tjäna så mycket pengar?
Kommer det in tips om att pastorn säljer mirakelvatten under bordet kommer det säkert att granskas.
Konklusion; efter granskningen av Dagens oproportionerliga drev mot Mattias Lekardal är slutresultatet ”det bidde inte en tumme”. Men kvar sitter gråtande barn, oroliga föräldrar och en sjukskriven Mattias Lekardal. Grattis Dagen!
/Tommy Dahlman
Konklusioner idag är rätt avancerade saker, så jag ska inte tråka ut er med det. Låt oss bara konstatera att granskningen så här långt bara har hunnit till tummen. Det finns fyra fingrar kvar, men sitt för all del ner i båten "Tommy".
PS Jag tror "Profetens" barn är lite för stora för att gråta över... vadå? Att deras far är en bedragare? De är väl snarare mer ledsna över skilsmässan. Tommys verkar helt oberörd av att Milfen dumpat honom. Lustigt att igen ställer några frågor kring det inställda bröllopet. Hans barn är väl bortgifta vid det här laget och de har väl redan sörjt klart att de hade den far de hade. De gråter knappast över honom. Så vilka är de oroliga föräldrarna? Nä, just det. Det finna inga. Däremot finns det säkert en skrälldus med oroliga ensamstående kvinnor med tolv katter. De har skäl att vara oroliga. "Profeten" var ju för övrigt sjukskriven långt innan detta. Han satt ju själv i sändningen i måndags och sa att han varit sjukskriven större delen av året. Märkligt att han inte kan be bort sin egen sjukdom ändå. Det är väl hans dyslexi som gjorde att han en gång såg fel på att profetera och profitera. Någon borde viska det till honom innan det är försent.
Man slutar inte att förvånas över tidningen Dagens pompösa självbild - ”Dagen granskar”. En slogan
i bästa kvällstidningsstil. Drevet mot Mattias Lekardal och DFM har nu pågått i 3 veckor (i morgon).
Vem fan orkar räkna dagar? "Drevet" kommer fortsätta så länge skojarna fortsätter.
Och efter att alla artiklar (ca 10 stycken) i varierande utrymmen har vältrats på läsarna bidde det inte en tumme.
Tommy räknar som när han räknar DFMs medlemmar. Jag får det till sex artiklar, varav en av dem är en dementi från DFM själva. Noga räknat två, då den sista dementin var lite svår att ta på allvar och det var ju inte Dagens fel.
När vi ( DFM’s styrelse) har tittat på alla anklagelser, antaganden och insinuationer denna tidning har vräkt på oss så har man lyckats gräva fram försenade inkomstdeklarationer och att Mattias Lekardal kontinuerligt betalar in medel för en skatteskuld i ett av hans bolag, ett bolag som det sitter flera ansvariga i styrelsen. Men dessa styrelseledamöter var inte intressanta för Dagen.
"Anklagelserna" om deklarationer och ekonomi var egentligen inte ens anklagelser, till en början, utan bara konstateranden från offentliga uppgifter. De har visat sig vara korrekta uppgifter då, även om Mattias (trots sina enormt många sjukdomar) ändå lyckats lämna in dem till slut. Men det var som sagt aldrig någon intention från Dagen att göra det till en huvudfråga. Mer kanske att belysa att DFM som företag var lika illa skött som "Profetens" privatekonomi. Hans övriga bolag är bara intressanta om dessa brevlådeföretag används för att tvätta pengar med DFM, men det kanske kommer lite senare?
Detta är allt man vetenskapligt har kommit fram tills.
Nu ljuger "Tommy" igen. Man har även kommit fram till "Profeten" sålt en tavla till en dam under falska förevändningar. Något som kallas bedrägeri och kan ge upp till två års fängelse. Dagen har faktiskt bevis på att Bukowski kallat tavlan ett original, men en illustration. De har bett "Profeten" berätta lite om sin egen värdering av tavlan, vilket han vägrar göra. Det gör ju att man än mer tror han gjort detta med ont uppsåt. Vidare har han försökt förmå tanten att skriva på ett sekretessavtal för att få tillbaka sina pengar. Det känns liksom inte ok någonstans det där.
Allt annat är irrationella känslor. När jag frågar reporter Thomas Österberg hur många det är som har ringt honom för att klaga på Mattias Lekardal så svarar han; 5-6 personer. Det bidde inte en tumme. Vilken andlig ledare, som har varit i tjänst i 30 år, har inte 5-6 människor som har vissa antipatier mot henne eller honom?
Vad är "allt annat"? Det är inte intressant hur många som ringt Dagen för att klaga på Lekardal (varför skulle de? Det är snarare anmärkningsvärt att 5-6 personer faktiskt har ringt Dagen!) Som någon redan skrivit här, det är skillnad på att klaga på kyrkklockorna ringer för högt än att någon begår brott.
I dagens artikel är det samma notoriska behov av att svartmåla, blanda korten och allmänt dräpa ML’s karaktär.
Notoriska behov... var en rätt snygg formulering. Men den artikeln sammanfattar ju bara vad DFM själva sagt. Det är snarare ett försök till en balanserad artikel där man vill återge vad DFM påstår. Vilket man gör. Men det DFM påstår stämmer ju inte.
Dagen försöker nu på punkt efter punkt använda sig av omskrivningar, allt för att föra läsaren bakom ljuset.
Det finns inga omskrivningar. Det är fakta. De som är experter på omskrivningar är DFM. Faktum är att "Tommy" själv (förmodligen och förhoppningsvis omedvetet) använder sig av samma retorik som satanister när de häcklar själva kristendomen. De flesta känner väl till det upp-och-nedvända korset. En del har använt baklängesmusik (enligt rykte), man läser Fader vår baklänges och man urinerar på oblaterna. Det bakvända är naturligtvis ett sätt att skända kyrkan genom att använda trots för att skymfa kristendomen. Trotset är Tommys signum. När han svarar på frågor svarar han med en motfråga. Är han anklagad, anklagar han tillbaka. Precis som nu. "Tommy" har ingen aning om "Profetens" konstaffärer, så det blir bara löjligt när han ska föra hans talan.
Dagen ljög om inkomstdeklarationerna.
Men de gjorde ju inte det. De tog fram de publika siffror som fanns. Sedan bad de "Profeten" att förklara, men det gjorde han inte eftersom han var så sjuk. Men han var inte sjukare än att han hann lämna in handlingar och deklarationer för alla sina bolag och annat. Han kunde ha sagt, ja, jag var sen. Sorry. Vilket han gjorde, senast i måndags. Men då hade tåget gått. Och därmed erkände han ju, trots... "Tommys" lögner att Dagen hade rätt i sak. Något som "Tommy" nu återigen verkar ha glömt.
Idag skriver man att de kom in efter att Dagen hade sökt ML. Deklarationerna med alla bokföringar i tre! bolag fixar man inte på 10 dagar. Givetvis var alla dessa bokföringar under arbete då Dagen sökte ML och då Dagen publicerar (30/6) att deklarationerna inte är inlämnade ljög man medvetet. Den 30/6 var nämligen alla bokföringar gjorda och deklarationerna inlämnade. Det hade de varit oavsett om Dagen hade ringt eller inte.
Det här är så vanvettigt skrivet att man inte förstår vad det betyder. "Tommy" trollar med datum och siffror för att skapa sataniska rökridåer. Vi har alla sett skatteverkets papper på DFMs sida och de är stämplade i början av Juli. Punkt.
Vidare skriver nu Thomas Österberg om sin påhittade historia gällande ML’s årsinkomst som följer; Den 30/6 skriver Dagen att ML tjänar 1.4 miljoner om året och är den högst betalade invånaren i hela Sköllersta. När undertecknad lägger korten på bordet visar det sig att hans årslön är 176 000 kr. Idag förmår Thomas Österberg att göra konststycket att lägga in posten ”inkomst av kapital” som lön och på nytt ljuger Dagen när de skriver att ML tjänar 46 000 kr i månaden.
Nej, ML har tagit ut 15 000 kr i månaden!
Nej, det är ingen påhittad historia. Den inkomstuppgiften var offentlig då och eftersom "Profeten" klantat sig så såg det ut så. Han hade kunnat säga, sorry jag blev viss skönstaxerad, men han blev förhindrad av sjukdom att säga det. Man kan också tänka att det var ju tur för "Profeten" att han den årsinkomsten på papper när han gick för att leasa sin nya bil. Hade han haft 15.000 i månaden hade han fått leasa en cykel istället för en Mercedes Limousine av 2021 års modell. En bil som kostar cirka 8000 i månaden. Då har han i alla fall 7000 kronor kvar att skicka till U-hjälpen.
Det ska jämföras med en pingstpastor i Sthlm som tar ut ca 65 000 kr i månaden + pensionsinsättningar från sin stackars församling. Med sociala avgifter och andra extravaganser kan vem som helst räkna ut att pastorn kostar sin församling ca 1,5 miljoner kronor varje år.
Ha ha, varför ska man jämföra det? Har den pastorn sålt tavlor till sina medlemmar? Hans deklarationer är uppenbarligen granskade och inlämnade. En pastor bestämmer inte sin lön själv och gör han det kommer Dagen definitivt att undersöka det. Men vilken pastor är det? Eller har "Tommy" hittat på detta? Kanske är det någon han har ett horn i sidan till? Annars är det väl bara att gratulera att det finns en pingstkyrka som tjänar så mycket pengar att de har råd med en sådan lön?
Kanske det vore något för Dagen att granska. Hur är det möjligt att som pingstpastor tjäna så mycket pengar?
Kommer det in tips om att pastorn säljer mirakelvatten under bordet kommer det säkert att granskas.
Konklusion; efter granskningen av Dagens oproportionerliga drev mot Mattias Lekardal är slutresultatet ”det bidde inte en tumme”. Men kvar sitter gråtande barn, oroliga föräldrar och en sjukskriven Mattias Lekardal. Grattis Dagen!
/Tommy Dahlman
Konklusioner idag är rätt avancerade saker, så jag ska inte tråka ut er med det. Låt oss bara konstatera att granskningen så här långt bara har hunnit till tummen. Det finns fyra fingrar kvar, men sitt för all del ner i båten "Tommy".
PS Jag tror "Profetens" barn är lite för stora för att gråta över... vadå? Att deras far är en bedragare? De är väl snarare mer ledsna över skilsmässan. Tommys verkar helt oberörd av att Milfen dumpat honom. Lustigt att igen ställer några frågor kring det inställda bröllopet. Hans barn är väl bortgifta vid det här laget och de har väl redan sörjt klart att de hade den far de hade. De gråter knappast över honom. Så vilka är de oroliga föräldrarna? Nä, just det. Det finna inga. Däremot finns det säkert en skrälldus med oroliga ensamstående kvinnor med tolv katter. De har skäl att vara oroliga. "Profeten" var ju för övrigt sjukskriven långt innan detta. Han satt ju själv i sändningen i måndags och sa att han varit sjukskriven större delen av året. Märkligt att han inte kan be bort sin egen sjukdom ändå. Det är väl hans dyslexi som gjorde att han en gång såg fel på att profetera och profitera. Någon borde viska det till honom innan det är försent.
[/QUOTE]