Citat:
Ursprungligen postat av
Love.Thy.Neighbor
Men kan du förklara för mig vad det spelar för roll om vi nu skulle se fler smittade denna sommar än tidigare så länge belastningen på sjukvården inte ökar nämnvärt, viruset verkar ju ha redan ha muterat till mildare varianter, smittspridningen verkar främst vara bland de yngre där den absoluta majoriteten inte ens riskerar svår sjukdom och alla de äldre, riskgrupper och övriga som velat skaffa sig ett skydd genom att vaccinera sig har nu haft möjligheten att göra det om de har velat och sannolikt också då gjort det.
Resten skiter ju i tramset, vi som redan haft covid och som vet att det i stort sett är som en harmlös förkylning, om ens det då många inte ens märkt av att de varit sjuka eller ens haft symtom, utan har bekräftat en genomgången infektion genom ett antikroppstest i efterhand. Notera också vad 1177 skriver om covid-19:
https://www.1177.se/Stockholm/sjukdomar--besvar/lungor-och-luftvagar/inflammation-och-infektion-ilungor-och-luftror/om-covid-19--coronavirus/covid-19-coronavirus/
Brukar du titta löpande på uppgifter om antal döda av andra sjukdomar också på samma sätt som du gör när det gäller covidrelaterade dödsfall (dödsfall där individen har dött av eventuellt andra orsaker men efter ett ha erhållit ett positivt PCR-test)? Hur många dör varje dag i Sverige av helt andra orsaker än covid?
Det är så löjligt alltihop med alla er som krampaktigt vidhåller föreställningen om att detta skulle vara någon särskilt dödlig eller farlig sjukdom, trots all statistik och all information som löpande har sammanställts och som bevisar motsatsen, det är ni covidalarmister och vaccinhetsare som är foliehattarna och konspirationsteoretikerna.
Njuter ni av att hela tiden upprepa er skrämselpropaganda, ni beter er som papegojor och ni verkar inte heller vilja ta till er det faktum att statistiken tydligt visar hur låg mortaliteten är.
Angående din oro över "smittspridningen" denna sommar, ta dej en titt på hur det såg ut förra sommaren,
innan vi hade vaccinerna och någon ens hade vaccinerat sig, antal döda per 100 000 invånare per månad,
statistik från SCB visar en lägre siffra för år 2020 i augusti, september och oktober i jämförelse med åren tidigare bakåt till 2015 (undantaget året 2019 i juli), annars är siffrorna för antalet döda per 100 000 invånare lägre år 2020 i augusti, september och oktober än tidigare år sedan 2015.
Här kan du finna uppgifterna,
titta under fliken Tabell 11:
https://www.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/befolkning/befolkningens-sammansattning/befolkningsstatistik/pong/tabell-och-diagram/preliminar-statistik-over-doda/
Nej, jag kan inte förklara för dig vad det spelar för roll om vi nu skulle se fler smittade denna sommar än tidigare så länge belastningen på sjukvården inte ökar nämnvärt. Det är väl bara bra att färre behöver sjukhusvård.
Ja, jag brukar titta på uppgifter om antal döda av andra sjukdomar på samma sätt som jag gör när det gäller covidrelaterade dödsfall. I princip inte alls annat än när någon sjukdom diskuteras och det händer nästan aldrig.
Jag är inte skrämd av corona/covid, men tycker att det är intressant att diskutera ämnet.
Om du ser skrämselpropaganda blir skrämd föreslår jag att du slutar läsa i denna tråd.
Jag är inte orolig för smittspridningen, det är bara vad du tror.
Däremot kan det vara intressant att diskutera saken.
Tabell 11 visar tydligt att smittspridningen och därmed dödsfallen varit lågt och bra under de månader du hänvisar till.
I år misstänker jag att smittspridningen kommer att vara högre, kanske tom. betydligt högre, än förra sommaren och hösten. Deltavarianten är mera smittsam och generellt är försiktighetan mot att bli smittad och föra smittan vidare som bortblåst och det är väl hela syftet med vaccinet att samhället ska öppna upp. Däremot tror jag inte att dödsfallen och sjukhusinläggningarna kommer att bli som förra hösteb/vintern.