2021-07-16, 14:41
  #613
Medlem
Anacondans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Det är inte förenklat. Som du nämner finns andra faktorer som kommer in (bortsett från frågan om IQ, som inte är nån god värdemätare t ex på intelligens och har således NOLL relevans), men mycket av kapitalackumulationen kunde genereras genom kolonialism och sedermera genom imperialism och när vi diskuterar Afrika och speciellt Sydafrika blir kolonialismen en fråga som hamnar i centrum.

Helt felaktigt. Enligt de studier som genomförts på området har kolonisatörerna förlorat ekonomiskt på sina kolonier. I fallet Indien var detta en stor anledning till engelsmännens frånträde. Att bedriva handel med nationen är däremot lönsamt. Märks att du endast är på slagordsnivå, förblindad av väsnterpropaganda och inte någon koll på faktan.
Citera
2021-07-16, 14:42
  #614
Medlem
Yays avatar
Kaos med lite passande musik

https://streamable.com/tdemgv
Citera
2021-07-16, 14:45
  #615
Medlem
mikaelss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baverr
Det här har ingenting med deras hudfärg att göra. Brukade kanske inte vita ännu mer våld under de två världskrigen eller trettioåriga kriget eller krigen mellan England och Frankrike ?
Nej, inte slumpmässigt våld eller plundringar detta vis. Det här påminner ju mer om Rwanda, där var det också stamstrider mellan ociviliserade negrer.
Citera
2021-07-16, 14:56
  #616
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Det handlar om några decennier inte mer.

Sverige var väldigt fattigt för hundra år sedan. Några decennier senare var det en välfärdsstat. På bara ett par decennier utvecklades ett närmast feodalt Ryssland till en modern välfärdsstat, trots att det under tiden var tvungen att besegra invaderande imperialistiska horder från Tyskland. Med rätt organisation så skapas underverk i ekonomisk utveckling. På senare tid har Kina visat samma sak. Det har lyft hundratals miljoner ur fattigdom.

Motsvarande kan göras också i Sydafrika.

Sverige bar på ett lutheranskt arbetarkultur men levde i ett kargt och fattig mark långt från Europas centrum. Dess framgångssaga började med att vi fick igång industrialismen igenom att sälja järn och timmer åt engelsmän och tyskar, folket hade god känsla för hur man får pengar att växa och bar på idetraditioner som gav upphov till uppfiningsrikedom så fort en större andel av befolkningen dessutom fick tillgång till utbildning.

Svenskar som flyttade bort till USA blev som sagt 50% mer produktiva än de svenskar som de lämnade åt socialdemokraterna, de bar på samma mentalitet som skördat framgång här.

Kulturer är framgångsrika nästan oavsett statsskick, du ser just på kineser som är framgångsrika med libertarianska modellen i Singapore och Hong Kong eller i USA.

Det enda som kan stoppa ett folks framgångssaga är i princip ren marxism, så fort Kina öppnade upp för marknadsekonomi (om än en korrupt och inhuman sådan) så visste precis alla vad som skulle ske. Vi hade sett det förrut med Japan, Sydkorea, Taiwan och just kinesiska stadsstater.

Nordostasiater är oerhört framgångsrika i högteknologiska åldern oavsett statsskick (förutom marxism).

Att jämföra nordostasiater med afrikaner är ju bara helt åt helvete.

Ungefär som jag ska peka på Hong Kongs nollskattepolitik och påstå att någon afrikansk stat kommer se samma framgång bara de gör sig av med staten, det kommer inte att ske. Tror Somalia är exempel på vad som sker när afrikanska stater blir libertarianska...det blir eviga klankrig av det hela.

Vill du jämföra statsskick eller politiska modeller jämför hur väl de implementeras med länder inom ungefär samma kultursfär.

Din statsdyrkan som får dig att tro att man kan göra vad Kina gör med kineser med sydafrikaner är inte realistisk. Staten producerar inget av värde, den bara stänger eller öppnar upp sitt folks potential att skapa saker av värde. Kineser har producerat saker av värde i flera generationer (i Sydostasien, Hong Kong, USA, Singapore) innan Kina bestämde att sluta blockera sitt folks produktionspotential.

Kina skulle bli en minst lika stor framgångssaga ifall den bedrev samma modell som i Hong Kong förövrigt.
__________________
Senast redigerad av Naknekejsaren 2021-07-16 kl. 15:06.
Citera
2021-07-16, 15:10
  #617
Medlem
kato85s avatar
Hade det varit en afrikansk företeelse så hade vi sett detta även i andra afrikanska länder.

Nej, det här är ett troligtvis undertryckt raseri som byggts fram under apartheid-åren, där fattiga svarta anser sig ha rätt att "ge igen" på samhället eftersom de inte fått det bättre efter apartheid, även om det egentligen beror på dem själva.

Rent krasst har väl de flesta svarta inte fått det så mycket bättre ekonomiskt sett efter apartheid, och Sydafrikas BNP per caipta har ju sjunkit drastigt.

Jacob Zuma har grott en typ av nationalistisk korruptionskultur där han och hans ministrar har fått göra vad de vill, och nu anser han och sina anhängare att det är tid att visa sin makt igen.

Tycker mig känna igen samma mentalitet även i Zimbabwe under Mugabes tid, ett slags hämndbegär gentemot samhället. Även om det bara drabbar dem själva.

Tragiskt att se.
__________________
Senast redigerad av kato85 2021-07-16 kl. 15:13.
Citera
2021-07-16, 15:11
  #618
Medlem
Bantunegrer vandaliserar ett krematorium;
https://files.catbox.moe/fwqsy1.mp4

Plundrandes Bantuneger blir förnedrade av Bantuneger i uniform;
https://files.catbox.moe/qgh6p7.mp4

Bantuneger hetsar andra Bantunegrer att döda och bränna Vita och indier;
https://files.catbox.moe/nm0ass.mp4

Uppställning: Bantunegrer vs Indier;
https://files.catbox.moe/a3byxz.mp4
Citera
2021-07-16, 15:14
  #619
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av vanartad
Jag blev inspirerad av din lektyr, varefter jag efter ett frenetiskt googlande slutligen lyckades hitta boken på orginalspråket.
Boken heter Riotous Assembly


Kul! Köpte mitt svenska exemplar av en ryslig historia för många år sen i bokhandeln. Även om författaren blev bannad av apartheidregimen så är den inte PK, så kanske bannad i handeln i dag. Finns ett par underbara stycken där den ”Sanna” nåja historien berättas om ett par berömda slag mellan boer och Zulukrigare. Ett involverade nån typ av felinställd kanon och massakrerade Zuluer. Men det var så fantastiskt målande och Monte Python aktigt berättat så det var svårt hålla sig för gapskratt.
Citera
2021-07-16, 15:20
  #620
Medlem
Yays avatar
Videon där t.o.m svarta poliser är med o plundrar är ju klockren
Citera
2021-07-16, 15:27
  #621
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Socialstaten är utbredd på andra håll än i Norden - till och med i Mellanöstern har vi sett goda socialstatliga föredömen t ex i Gadaffis Libyen och Saddams Irak, dock krossade av imperialisterna.

Att Sydafrika inte har slagit in på denna väg har historiska anledningar. Det var ett svårt läge i samband med att apartheid föll. ANC hade kunnat gå för en revolution, kommunistpartimedlemmen Nelson Mandela det hade lätt fått folket med sig, men valde en kompromiss.

Denna kompromiss, som alltså är en följd av århundraden av kolonialt och rasistiskt förtryck, har dock inte följts upp med reformer. Så där står vi idag.

Libyen och Irak som goda demokratier känns inte helt rätt tänkt 😀
Citera
2021-07-16, 15:28
  #622
Medlem
SexSexSexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Holländarna och engelsmännen hade inte i Södra Afrika att göra oavsett hur förföljda de än var i sina hemländer. Det var enorma förmögenheter som fördes över från kolonierna till västerlandet, ofta med hjälp av slavarbetskraft. Detta fortsatte under den imperialistiska epoken under 1900-talet. Detta fick stor betydelse för den politiska utvecklingen i Europa.


ska du åka tillbaka till de fredliga holländarna som frågade om lov om de fick bosätta sej där och fick ja av de afrikanka folk som blev deras grannar och säga till om det då

det finns inget fel med att bosätta sej i afrika, som vit, och har aldrig funnits och det har aldrig debatterats om det heller

det vi klagar på är förtrycket koloniseringen och våldet, som vi klagarpå vart än det uppstår
Citera
2021-07-16, 15:41
  #623
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Det handlar mer om organisation än om kulturell överbyggnad, samt om hur man ser på investeringar och engagemang i andra länder. Kina lägger sig inte i andra länders angelägenheter, de är inte kolonialister. De investerar bl a Sydafrika, men det är upp till sydafrikanerna att själva bestämma över sitt land. När Väst investerat så har det oftast först skickat över militären, utplånat all opposition, tagit över administrationen eller byggt en ny och infört nån form av diktatur. Detta har gjorts under århundraden och så sent som under de senaste decennierna i länder som Irak och Afghanistan.

Ja nu bestämmer de själva över sitt land. Det är ju det självbestämmandet hela tråden handlar om. De har själva bestämt att plundra och bränna.
Citera
2021-07-16, 15:43
  #624
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Det var inte obefolkat och frågan om flagga eller inte är irrelevant. Södra Afrika är inte Europa och européerna skulle ha stannat hemma.
Ja med facit i hand kan man tycka det. Men det märkliga är att idag går flyttlassen åt andra hållet. Afrikaner väller in i Europa och det verkar våra makthavare inte ha något alls emot. Varför är det bra när Afrikaner flyttar till Europa men inte rvärt om?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in