Citat:
Ursprungligen postat av
Mackan111
Hej alla kloka, har idag ett bolån tillsammans med min syster. Hon betalar dock hela lånet själv. Jag ville dock vara ställa upp och vara behjälplig. Jag är nu intresserad av att köpa Eget hus. Hur ser mina möjligheter ut för huslån? Har 500.000 i besparingar, 32 år och en lön på 32.000/månad. Fast anställning.
Kan banken neka?
Vad händer om jag säger till banken att jag bara ville ställa upp så att min syster fick bolånet?
Tack!
Att din syster betalar hela bolånet själv är ingenting banken bryr sig om när dom räknar på din ekonomi då det är du som står för lånet.
Frågan är hur mycket lånet är på och hur mycket du själv tänker låna? Du får räkna på två hus när du gör din kalkyl på banken så får du se vad dom säger. Även fast du har bra inkomst och kontant insatts så blir det kanske inte så lätt. Men är svårt att ge dig ett rakt besked när du har lämnat knapphändiga uppgifter om hur mycket systerns lån är på och hur mycket du själv tänkt köpa för?
Är 32K efter skatt? Tänk på att banken räknar på att du ska klara en ränta runt 6%. Klart dom kan neka dig till lån när du sitter med två hus.